Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak dlouho namáčet sušené houby? Mají intenzivní vůni a výraznou barvu. Po namočení je použijeme jako čerstvé
Zdroj: Pixabay

Sušené houby, pokud jsou dobře skladované, vydrží velmi dlouho. Svou výraznou vůní a chutí obohatí polévky, guláše, zapékané pokrmy a další jídla. Před použitím je namáčíme, stačí pouze na kratší dobu, poté je už zpracujeme jako čerstvé.

Sušené houby se snadno skladují, nezaberou mnoho místa a jsou velmi trvanlivé. Před použitím je obvykle namáčíme, ale pokud je přidáváme např. do bramborové nebo čočkové polévky či do guláše, namáčení není nutné - za předpokladu, že se budou vařit dostatečně dlouho, aby v jídle nebyly tuhé.

Jak namáčet houby

Postup namáčení sušených hub je jednoduchý, vaření s nimi je rychlé a využití obdobné jako u hub čerstvých:

  • Sušené houby před použitím propláchneme a zbavíme případných nečistot. Pokud ale víme, že jsou houby čisté, není proplachování potřeba. Proplachování má smysl, pokud houby nebyly před sušením dobře očištěné.
  • Sušené houby zalijeme vodou. Nedáváme jí mnoho, stačí je zalít tak, aby byly vodou pouze zakryté. 
  • Houby není třeba namáčet dlouho, stačí alespoň půl hodiny nebo hodinu, ideálně dvě až tři hodiny. Můžeme je také namočit už večer a použít následující den k vaření.
  • Houby lze namočit i do mléka. Hodí se pak např. do zapékaných těstovin.
  • Houby obvykle namáčíme do studené nebo vlažné vody. Namáčení do horké vody proces příliš neurychlí, ale houby pustí do vody více aromatických látek a barviva. Nevadí to, pokud vodu také spotřebujeme při vaření.
  • Houby po namočení slijeme, pokud je používáme do jídel, kde není žádoucí žádná zbytečná tekutina. Jinak je často používáme i s vodou, ve které se namáčely. Můžeme ji použít na podlévání připravovaného jídla.
  • Vodu nepoužíváme také v případě, že chceme v pokrmu snížit výrazné aroma a tmavé intenzivní zbarvení sušených hub.

Jak uvařit jednoduchý houbový guláš

Houby svou chutí velmi příjemně obohatí náš jídelníček a pokud se nám jich během sezony podaří více nasbírat, vyplatí se nasušit si je do zásoby. Zvlášť chutné jsou sušené hřibovité houby. O houbaření a zpracování hub pojednává náš další článek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky