Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Tlakový hrnec neboli hovorově papiňák je nepostradatelný pomocník v kuchyni, který šetří čas i energii. Během chvilky a téměř bez práce v něm vykouzlíme lahodné maso, zeleninu, omáčky či přílohy jako brambory, čočku či rýži.

Rýže patří k nejdůležitějším obilninám světa. Je lehce stravitelná, nenadýmá a z běžné přílohy během chvilky uděláme i hlavní chod v podobě oblíbeného rizota. Velkou práci nám při vaření rýže usnadní speciální rýžovar, ale i tlakový hrnec, který zároveň využijeme na spoustu dalších pokrmů, a proto je nedílnou součástí mnohých domácností. 

Jak uvařit rýži v tlakovém hrnci 

Výhodou vaření rýže v tlakovém hrnci je, že rýži nemusíme míchat ani kontrolovat, aby neprobublala ven z hrnce. Ideální poměr vody a rýže je na 1 díl rýže 1,5 dílu vody. Příprava v papiňáku je opravdu rychlá a jednoduchá

  1. Rýži je třeba několikrát propláchnout studenou vodou - do té doby, než bude odtékat čirá voda. Odplavíme tím škrob a uvařená rýže bude nadýchaná a kyprá. U pravého italského rizota naopak neproplachujeme, abychom škrob zachovali. 
  2. Rýži přemístíme do tlakového hrnce, zalijeme odměřenou vodou a posolíme. 
  3. Hrnec dobře uzavřeme a zapneme program na přípravu rýže. Doba trvání bude přibližně 10–15 minut i s natlakováním. 
  4. Odpustíme páru a můžeme servírovat. 

V papiňáku hravě připravíme i další přílohy, například brambory. Jsou uvařené během chvilky, voní máslem a získají krásně opečenou kůrku.  Celý postup můžete zhlédnout v našem videonávodu

Používáte tlakový hrnec při přípravě rýže? Budeme rádi, když se s námi o vaše tipy podělíte do komentářů. 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky