Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak správně dusit maso, aby bylo šťavnaté. Poradíme vám, jak získat pokrm s výraznou chutí a vůní
Zdroj: Toprecepty

Dušené maso je jednou z nejšetrnějších a nejchutnějších způsobů přípravy masa vůbec. Jeho cílem je uvařit pokrm plný chuti, vůně a husté silné šťávy. Je to syté jídlo, které jíme s pečivem nebo přílohou.

Dušené maso se připravuje jinak než vařené. To se vaří ve větším množství vody pouze se solí a kořením, popřípadě se zeleninou, pokud chystáme polévku. Chceme-li maso dusit, je příprava trochu složitější, ale její pravidla by se měla dodržet.

  • Maso omyjeme, osušíme, osolíme a opepříme. V kastrolu nebo na pánvi rozpálíme tuk (olej, sádlo, přepuštěné máslo) a na něm zprudka maso osmahneme. Tuk musí být opravdu horký, jinak maso pustí vodu a začne se vařit.
  • Opékáme, dokud maso není světle hnědé. Nevadí, když se trochu přichytí ke dnu, naopak je to žádoucí kvůli barvě šťávy.
  • Takto opečené maso se zatáhne a veškerá šťáva zůstane uvnitř.

Tímto způsobem připravujeme maso v celku. Po opečení ho vyjmeme na nahřátý talíř a na zbylém tuku osmahneme cibuli nebo zeleninu, podlijeme, maso vrátíme do kastrolu a pod pokličkou ho necháme "táhnout", dokud není úplně měkké.

Maso ve vlastní šťávě

Jedná se o kousky masa dušené na cibulovém základě s kořením.

  1. Maso okořeníme, rychle promícháme, aby se koření nepřipálilo a podlijeme trochu vodou. Přikryté dusíme.
  2. Vypečená šťáva tmavne a houstne a když se téměř vyvaří, můžeme ji zaprášit moukou, zamíchat a přilít jen tolik vody, aby bylo maso jen zčásti ponořené. Dochutíme a podáváme s pečivem.
  3. Nejznámějším masem ve vlastní šťávě je guláš.

Maso dušené s omáčkou

Do základu se přidává kořenová i jiná zelenina.

  1. Maso vyjmeme a do tuku nasypeme pokrájenou cibuli. Znovu opékáme, dokud není cibule zpěněná nebo světle hnědá. Přidáme očištěnou a nakrájenou zeleninu a znovu restujeme. Na okrajích kastrolu vidíme tmavší kousky, které jen hlídáme, aby se nepřipálily.
  2. Maso vrátíme do kastrolu, zalijeme vodou asi do 3/4 výšky masa a osolíme. Přikryjeme pokličkou a dusíme, dokud maso není měkké.
  3. Pokud si přejeme hustou jemnou omáčku, vyjmeme maso ze šťávy a zeleninu tyčovým mixérem umixujeme nebo propasírujeme přes cedník
  4. Maso vrátíme do kastrolu, prohřejeme a podáváme.
Naše babičky dusily (táhly) maso na okraji plotny i několik hodin. Mezitím stihly udělat spoustu jiné práce a oběd byl pro strávníky připravený i bez neustálého míchání a spěchu. Do komentáře pod článkem nám můžete napsat, jak dusíte maso vy. Snad jsme pomohli těm hospodyňkám, které s dušeným masem ještě nemají zkušenosti.
Podle následujícího videa můžete vyzkoušet připravit jelení guláš:

 

Komentáře

Další tipy a triky