Švestkový kompot využijete nejen jako dobrotu, ale také při pečení moučníků
Švestkové kompoty po mnoho let bývaly jednou ze základních ovocných zavařenin v domácnostech i v obchodech. Při dobré úrodě můžete jen s minimální námahou vytvořit mnoho sklenic této výtečné dobroty.
Nemusíte zavařovat jen švestky, podobnou dobrotu vytvoříte i s ostatními druhy slivoní (mirabelky, renklódy, špendlíky). Plody můžete rozpůlit a dokonce oloupat, slupka však pomáhá správné peristaltice střev. Půlí se švestky, které jsou více červivé nebo ty, které později uplatníte v moučnících.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak zavařit švestkový kompot
Švestkový kompot patří k těm jednoduchým na přípravu.
- Aby slupka jemně síťovitě popraskala, můžete omyté plody ponořit na 3–5 minut do vody teplé 80–85 °C a poté je prudce ochladit. Není to však nutné.
- Plody celé nebo půlené naskládejte do vymytých sklenic.
- Nálev připravíte svařením 1 l vody s 0,35 kg cukru, z čehož vznikne 1,2 l nálevu.
- Obsah sklenice zalijte teplým nálevem tak, aby mezi ním a víčkem nezbylo víc než 1,5 cm volného místa. Ovoce musí být zcela ponořené, aby neměnilo barvu oxidací.
- Sklenice uzavřete čistými víčky, u šroubovacích sklenic nedotahujte.
- Sterilujte při 85 °C asi 15–20 minut (podle velikosti sklenic).
- Můžete také zavařit švestky ve vlastní šťávě a vyrobit tak skvělý polotovar k přípravě moučníků.
- Tip: Kompot může sloužit nejen jako chuťovka nebo příloha, ovoce z něj urychlí a zjednoduší přípravu knedlíků, bublanin nebo koláčů.
Kromě kompotu můžete při větší úrodě vyzkoušet pečená švestková povidla podle našeho videoreceptu, který vás jejich přípravou provede krok za krokem.
Komentáře