Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jahody jsou oblíbeným druhem ovoce, který si můžeme vypěstovat i na té nejmenší zahrádce, dokonce k jejich pěstování stačí nádoby nebo truhlíky, které umístíme na terase nebo balkóně. První úroda přichází velmi brzy, již v prvním roce po výsadbě.

Jahody se pěstují v různých odrůdách, které se liší chutí, velikostí, vybarvením, plodností, trvanlivostí, kvalitou, časem dozrávání i odolností vůči chorobám. Jistě bychom našli i další odlišné vlastnosti. Jahodníky nemají žádné speciální nároky na půdu a prostředí, kterým by bylo obtížné vyhovět (na rozdíl např. od borůvek). Přesto jim musíme vytvořit vhodné podmínky, aby dobře rostly a plodily. 

Nejjednodušší je zajít do nejbližšího zahrádkářského obchodu a novou sadbu koupit, případně objednat přes e-shop. Pokud ale již jahodníky na zahradě máme a jsme s nimi spokojeni, tak není nic jednoduššího a také levnějšího, než si je namnožit. S postupem poradíme.

  1. Jak sazenice vznikají: Od mladších rostlin jahodníků vyráží pravidelně a opakovaně šlahouny, na kterých se tvoří nové sazenice. Po sklizni jahod většinou jahodníky ostříháme, tzn. odstraníme listy i tyto šlahouny, aby se jejich tvorbou a vývojem rostlina zbytečně nevyčerpávala. Pokud ale potřebujeme nové sazenice, šlahouny ponecháme.
  2. Kdy vysazovat nové sazenice: Vhodná doba je už od srpna, pak během celého podzimu (včas než přijdou mrazíky) a dokonce i na jaře. Zvolíme si sami dobu, která nám při péči o zahradu co nejvíce vyhovuje. 
  3. Výhody a nevýhody zvoleného času výsadby: Srpnové výsadby vyžadují mnoho vláhy, při vedrech se rostliny hůře ujímají. Navíc se se zeminou, která je často vyschlá vedrem, hůře pracuje. Podzimní výsadby (září–říjen) již těží i z deštivého počasí, proto není potřeba tolik zálivky. Do následující sezóny rostliny dobře zakoření a přinesou více plodů než z jarní výsadby. Co se týče jarní výsadby, tak ta je pohodlná a příjemná, rostliny se krásně ujímají, ale plodů v první sezóně bude trochu méně.
  4. Jak získat sazenice ze šlahounů: Na každém šlahounu se tvoří několik sazenic, přičemž nejkvalitnější (s nejlepšími kořeny) je hned první, případně ještě druhá sazenice. Kořeny se lépe vyvíjí, když mají přístup k zemině. Pokud jahody pěstujeme např. na textilii, k zemině se moc nedostanou, proto kořínky stagnují. Když k vyhlédnutým rostlinám umístíme kelímky s hlínou a vložíme je do nich, brzy krásně zakoření. Při pěstování většího množství jahod by to ale bylo příliš pracné, nicméně pokud odstřihnuté sazenice dáme před výsadbou na dva dny do nádoby s vodou, kořínky velmi rychle povyrostou a rostliny můžeme bez obav vysadit.
  5. Jak uchovat sazenice na jaro: Pokud sazenice budeme dávat na určené stanoviště až na jaře, dáme je provizorně na záhon, stačí do řádku, kde jsou rostliny jedna vedle druhé. Do jara jim naroste pěkný kořenový systém a brzy na jaře je přesadíme.
  6. Co sazenice nejvíce potřebují: Důležitá je vláha, dobře opracovaná půda (bez plevelů a nakypřená), osluněné a výživné stanoviště (dostatek humusu, kompost nebo hnůj).
  7. Jak si usnadnit pěstování: Péči nám ulehčí pěstování rostlin na černé textilii (tkané nebo netkané), případně na černé fólii. V záhonech pak nerostou plevely, nebo jen minimálně. Odpadne také práce s okopáváním. Sníží se i odpařování vláhy, proto máme méně práce se zaléváním.
  8. Jak se vyplatí vlastní množení jahod: Vzhledem k cenám jahodníků a jednoduchému získávání nových sazenic se rozhodně vyplatí. Nicméně opatrní bychom měli být v situacích, kdy původní rostliny působí nezdravě, málo a nekvalitně plodí, jejich plody nám nechutnají. V tom případě si raději vybereme chutné a kvalitní odrůdy a koupíme nové sazenice z dobrého zdroje. Domluvit se můžeme také s přáteli, kteří jahodníky pěstují.
  9. Jaký je vhodný čas k množení vlastních jahodníků: Množení raději neodkládáme - čím starší rostliny jsou, tím tvoří méně sazenic. Pokud je nenamnožíme včas, už se nám to možná nepodaří. 
  10. Jak často sazenice zalévat: Sazenice po výsadbě opakovaně zaléváme, nesmíme je nechat zaschnout. Ideální je, když přijde deštivé počasí - to nám péči o ně usnadní. Teprve když máme jistotu, že se rostliny spolehlivě ujmuly, můžeme zálivku omezit. Přesto jim i potom občasná zálivka prospěje.

Výběr odrůd jahod

Jahodníky pěstované z vlastních zdrojů sazenic nemusí být vůbec méně kvalitní nebo horší, zvlášť pokud se zaměříme na ty nejlepší odrůdy. Přesto se vyplatí občas vyzkoušet něco nového. Kromě jahod, které plodí pouze jednou během sezóny, můžeme pěstovat i opakovaně plodící rostliny.

Na závěr pro vás máme jeden z nejoblíbenějších jahodových receptů. Jedná se o výborné jahodové knedlíky, které si můžete připravit podle videa:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky