Jak a proč mořit maso? Moření se týká především zvěřiny, jehněčího a skopového masa
Moření masa je způsob úpravy, při kterém se snažíme odstranit z masa výrazné aroma dané druhem zvířete. To bývá u určitých starších samců běžné a s věkem se stupňuje. Nejčastěji se jedná zvěřinu, ale také o kozly nebo berany.
Za všechno mohou hormony, které samci produkují. Čím jsou starší, tím je jejich aroma výraznější. Maso z těchto jedinců můžeme bez problémů konzumovat, ale komu jeho aroma vadí, použije mořidla, do kterých maso naloží. Mořidla částečně aroma z masa vytáhnou a překryjí vůni jiným výrazným kořením, které obsahují.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak mořit maso
Délku moření přizpůsobíme druhu masa i tomu, jak moc je aromatické. Zvěřinu můžeme mořit delší dobu.
- Jednou skupinou jsou kyselá mořidla, ve kterých hraje hlavni roli ocet nebo bílé víno. S octem to však nepřeháníme, aby maso nemělo příliš ostrou chuť.
- Další možností je naložení masa do mléka, kefíru nebo třeba jogurtu.
- V některých případech stačí jen obalit maso v nakrájené cibuli či drcených kuličkách jalovce. Jalovec je vhodnější na zvěřinu a takto obalené maso může odpočívat v lednici 2–4 dny.
- Do základu přidáváme takové druhy koření, které se k danému typu masa hodí. Často také česnek, nové koření, tymián a další.
Některé maso je lepší tímto způsobem ošetřit, jinak nám nebude příliš chutnat. Pokud si s ním však dáme tu práci, výsledkem bude delikátní a lahodný oběd, na kterém si skutečně pochutnáme.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Cukrář Josef Maršálek bude zase péct s Terezou Bebarovou. Do Prahy už tento víkend přivezou Vánoce jako z pohádky
Mořidel na zvěřinu je několik druhů. Vyberte si, které vám nejvíce k naložení masa vyhovuje
Proč nakládat maso do mléka? Mléko má totiž jedinečnou vlastnost, víte kterou?
Komentáře