Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vyrobit a zpracovat mošt z vlastních jablek sice dá trochu práce, ale výsledkem je výborný zdroj vitamínů na zimu
Zdroj: Pixabay

Jablka jsou nejpoužívanější surovinou na výrobu moštů. Mošt oceníme jako základní ingredienci pro přípravu dalších studených a teplých nápojů.

Jablka mají chuťově harmonický poměr cukrů a kyselin, takže získaný mošt není třeba přislazovat ani ředit. Na přípravu moštu použijeme jen jablka zralá, tj. s černými nebo černajícími jadérky.

Jablka do moštu nevhodná

Jablka předčasně spadaná (tzn. nezralá) dávají příliš kyselou (až svíravou) chuť moštu, přezrálá a moučná jablka zase mají nízkou výtěžnost a mošt z nich je mdlý. Nezralá jablka můžeme zpracovat na domácí pektin. Využijeme jej při vaření marmelád z málo želírujícího ovoce.

Jablka vhodná na moštování

Na výrobu můžeme použít ovoce padané, poškozené od škůdců nebo napadené strupovitostí, ale nesmíme zpracovat ovoce nahnilé, protože bychom nepříznivě ovlivnili chuť, nehledě na zdravotní riziko a výrazně sníženou trvanlivost výrobku. K jablkům se mohou přidat zralé kdoule nebo hrušky, které zvýrazní vůni a chuť moštu.

Jak se mošt vyrábí

Jablka omyjeme a nadrtíme i se slupkou a jadřincem. Co nejdříve po rozdrcení je lisujeme, protože šťáva rychle oxiduje a tmavne. Výlisky můžeme zkusit po načechrání vylisovat ještě jednou. V domácnostech fungují různé důmyslné drtiče a lisy vzniklé samovýrobou, které jsou vhodné pro menší množství ovoce nebo různé speciality. Větší úrodu snadno za mírný poplatek zpracují profesionální moštárny.

Vylisovanou šťávu zachytíme do čistých a vypařených nádob - lahví, konví, barelů apod.  Necháme ji ustát v chladnu a co nejdříve zpracujeme, protože v chladničce vydrží jen asi týden. Mošt stáčíme hadičkou (pozor, abychom nenasáli kal na dně) do čistých a suchých nádob.

Jak uchovat mošt

Máme několik možností. Menší množství moštu můžeme zmrazit v plastových lahvích, ale větší množství je lepší konzervovat. Syrový mošt můžeme uchovat pomocí chemie (síření, konzervanty) nebo sterilací.

Z konzervantů je vhodnější kyselina sorbová (součást běžných limonád a džusů) než benzoová.

Z moštu můžeme vyrobit jablečný sirup tak, že k 1 litru moštu bez kalu přidáme 1 kg cukru (nebo více, podle kyselosti jablek) a ve sklenicích sterilujeme při 85 °C asi 20–25 minut. Také můžeme sirup zahřát na 85 °C, horký nalít do lahví, zavíčkovat a položit, aby se vysterilovalo víčko.

Šetrná sterilace bez chemie

  • Mošt nalijeme do čistých a suchých skleněných lahví, postavíme je otevřené do vodní lázně a zahříváme, až z lahví začne odtékat kal. Jakmile se mošt vyčistí, láhve uzavřeme a položíme, aby se teplem vysterilovala zátka. Zátky můžeme ještě zalít voskem.
  • Mošt šetrně stočíme do zavařovacích sklenic, uzavřeme a sterilujeme 20 minut při 85 °C.
  • Mošt bez kalu zahřejeme na 85 °C. Pak nalijeme do lahví až po okraj, uzavřeme a lahve prudce zchladíme ponořením do studené vody.

 

 

 

Komentáře

Další tipy a triky