Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak upéct dokonalou piškotovou roládu. Přinášíme osvědčený postup a jednoduché rady, jak uspět s roládou hned napoprvé
Zdroj: Toprecepty.cz

Piškotovou roládu, kterou naplníme marmeládou nebo krémem a na povrchu jen pocukrujeme nebo ozdobíme polevou či krémem, málokdo odmítne. Je to sváteční moučník, na kterém si všichni rádi pochutnáme.

Roláda je tenký plát upečeného těsta naplněný krémem nebo džemem a stočený do válce, ze kterého krájíme plátky nebo trojúhelníky. Na roládu potřebujeme piškotové těsto z vajec, cukru a mouky.

Jak připravíme těsto

Osvědčený poměr na jednu roládu je 5 vajec, 100-150 g krupicového cukru, 100 g polohrubé mouky a 1 lžíce oleje.

Korpus můžeme připravit podle článku o piškotovém těstě. Žloutky vyšleháme s cukrem do husté pěny, přidáme lžíci oleje, aby bylo těsto pružné, lehce vmícháme mouku a sníh z bílků.

Pokud chystáme roládu hnědou, kakaový prášek použijeme za část nebo za celé množství mouky a proséváme ho přes síto. Do ořechového nebo kokosového korpusu nemusíme dávat olej, ořechy obsahují dostatek tuku.

Tip 1: Dokonalejší korpus připravíme obráceným postupem, kdy do bílkového sněhu rychle zašleháme žloutky, olej a lehce vmícháme mouku.

Jak roládu pečeme

Těsto zlehka stěrkou rozetřeme na plech vyložený papírem nebo fólií na pečení a pečeme v troubě vyhřáté na 170–180 °C. Těsto pečeme krátce (12-15 minut), pouze do doby až přestane povrch na dotyk prstu lepit. Dlouhým pečením se těsto jen vysuší a láme. 

Tip 2: Papír na pečení raději potřeme tukem a poprášíme moukou, aby se po upečení dobře odloupl.

Co s korpusem po upečení

Těsto i s papírem sejmeme z plechu, lehounce poprášíme hladkou moukou, která vsákne přebytečnou vlhkost, překlopíme na čistý papír a původní papír opatrně sloupneme. Pokud se papír nechce pustit, můžeme ho zkusit na povrchu malinko navlhčit studenou vodou.

Roládu i s novým papírem stočíme, necháme asi 10 cm nestočených a zajistíme proti rozbalení. V této poloze necháme zcela vychladnout

Čím roládu plníme

Marmeládu (nejlepší je rybízová, malinová nebo višňová) nahřejeme, případně (pokud je hodně tuhá) rozmícháme s trochou horké vody.

Další z oblíbených náplní je ušlehaná šlehačka, kterou můžeme doplnit kousky ovoce.

A v neposlední řadě plníme rolády nějakým osvědčeným krémem. Oblíbené jsou tvarohové, vaječné nebo pudinkové krémy s máslem. Máslo pomůže držet tvar krému. Je nutné, aby krém pořádně v roládě ztuhl a roláda se pak dobře krájela. Chutná je i kombinace pikantní marmelády a na ni natřeného krému.

Jak roládu plníme

Roládu rozbalíme, potřeme náplní. Náplně nedáváme mnoho, aby nepřetékala ven. Posledních asi 5 cm těsta necháme bez náplně. Roládu pevně stočíme (už bez papíru) až do konce, necháme ztuhnout a ozdobíme.

Jak roládu zdobíme

Naplněnou roládu často stačí pocukrovat nebo poprášit kakaem (třeba přes šablonu). Také ji můžeme polít polevou nebo potřít zbytkem krému. Na zdobení můžeme využít některé rady z článku Jednoduché zdobení dortů. Osvědčené jsou posypy kokosem nebo strouhanými ořechy. Další zdobení krémem nebo modelovacími jedlými hmotami je spíše pro zkušené a pokročilé cukráře.

Jak roládu krájíme

Roládu krájíme napříč na plátky asi 2 cm silné. Krájíme ji nahřátým suchým nožem. Kromě rovných plátků můžeme také krájet střídavě šikmými a rovnými řezy „trojúhelníky“. Případné nedokonalosti skvěle skryje čokoládová poleva.

Co s nepodařenou roládou

Ne všechno se vždy podaří a tak se snažme z nepodarků vyrobit "z nouze ctnost" a tvářit se, že takhle jsme to měli v úmyslu. Hodně popraskaný korpus můžeme po naplnění slepit a nakrájet jako řezy. Také ho můžeme rozdrobit a pomocí krému nebo marmelády vyrobit třeba dortová lízátka nebo nepečené cukroví.
 

Trpělivým zkoušením se jistě dopracujete k dokonalému výsledku. Ať se daří!

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky