Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Naporcovat kapra můžete více způsoby. Vyberte si ten, který vám bude nejlépe vyhovovat. Poradíme, jak na to
Zdroj: Toprecepty.cz

Koupit živého kapra a doma ho kompletně zpracovat vyžaduje zkušenosti, aby ryba zbytečně netrpěla neodborným zacházením. Většina z nás si zřejmě vánočního kapra nechá za malý příplatek zabít a zhruba zpracovat u prodávajících.

Kapra nám prodavači nejen zabijí a vykuchají, ale také podle přání zbaví šupin, nebo z něj přímo stáhnou kůži, odstraní žábry z hlavy, a pokud mají čas, tak i naporcují. Domů si odnášíme, pokud o to máme zájem, hlavu s vnitřnostmi a zvlášť rybí trup. 

S kůží nebo bez kůže

Zda budeme chtít kapra s kůží nebo bez kůže, záleží na způsobu tepelné úpravy. Pokud kapra pečeme nebo grilujeme, určitě necháme rybu i s kůží, která chrání jemné maso před vysušením, a hlavně - kůže vypečená do křupava je lahůdkou. Na kapří hranolky nebo při filetování je také lépe kůži ponechat, protože kůže zabrání plnému proříznutí a rozpadnutí kapřího dílu. Stažení kůže z kapra raději přenecháme odborníkovi, pokud to sami neumíme.

Jak rozdělit kapří maso

Doma vytřídíme to, co půjde do polévky a zatím uložíme do chladničky. Pak se věnujeme rybě. Máme tedy kapří trup, který potřebujeme naporcovat. Můžeme to udělat třemi způsoby - na podkovy, ploché porce, filetové porce.

Čím naporcovat kapra

Na naporcování kapra potřebujeme velký ostrý nůž, případně nůžky na drůbež a kleště, abychom jemné rybí maso neponičili. Potřebovat budeme také prkýnko a nádoby na odkládání naporcovaného masa.

Jak naporcovat kapra

Z trupu odřízneme ploutve. Můžeme je i odstřihnout nůžkami na drůbež, ale odborníci doporučují odříznutí. Nožem obřízneme hřbetní a řitní ploutev z obou stran a kleštěmi vytrhneme. Tím se zbavíme i drobounkých kůstek kolem ploutve. Ploutve můžeme přidat do vývaru. Na břiše bývá proužek tučného masa (má světlejší, téměř bílou, barvu), ten také doporučujeme odstranit zvláště těm, kdo nemají rádi pach rybiny.

  1. Kapra můžeme naporcovat na tzv. podkovy, kdy rybu v celku krájíme napříč na „steaky“. Krájíme mírně zešikma plátky asi 2-3 cm široké a řez vedeme mezi žeberními kostmi tak, aby kosti zůstaly v celku. Takové podkovy se dobře propečou a také konzumujíOcasní část seřízneme naplocho z obou stran a příslušnou část páteře přidáme do vývaru.
  2. Na ploché řízky odřízneme nebo odstřihneme od páteře celou polovinu ryby včetně žeber. Totéž uděláme i na druhé straně. Páteř také přidáme do vývaru. Pak polovinu ryby příčně naporcujeme na asi 7 cm široké pruhy. Takto připravené porce se dobře obalují i smaží. Půlky kapra můžeme také péct nebo grilovat v celku. Tzv. vysoké řízky, u kterých se nechává páteř, se špatně obalují a prosmažují.
  3. Na filety použijeme filetovací (dlouhý a tenký) nůž, kterým podřízneme a odstraníme žeberní kosti. Odříznutou polovinu ryby z předchozího postupu položíme kostmi nahoru a od míst, kde byly přirostlé k páteři, je odkrojíme od masa. Cvik dělá mistra, takže počítejme s tím, že první filety asi nebudou dokonalé. Jak zbavit filet drobných kostí, popisuje náš článek.
 
Jak správně obalit a usmažit řízky z kapra, popisuje náš další článek.
 

 

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Další tipy a triky