Jak ochutit tradiční omáčky? Víte jaké koření použít, aby omáčky chutnaly báječně?
Skvostem české kuchyně jsou od nepaměti rozhodně tradiční omáčky našich babiček jako je svíčková, rajská, koprovka a mnoho jiných. Klíčové je kromě přípravy také dochucení omáčky, proto poradíme jaké koření volíme u tradičních omáček a jak je dochutit.
Pokud bychom měli zvolit klasické české jídlo, bude to vždy jednoznačně omáčka s knedlíkem. Největší oblibu v kuchyni mají rozhodně svíčková, rajská, koprová nebo také křenová. Výborně se do nich hodí silný hovězí vývar.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak dochutit tradiční omáčky
Základem pro každou tradiční omáčku je hovězí vývar. Na světlé omáčky vaříme hovězí maso na sporáku, protože využíváme světlejší vývar i jíšku, na tmavé omáčky maso tepelně upravujeme v troubě, abychom docílili silného tmavého vývaru.
- Svíčková na smetaně: Do základu této omáčky vždy používáme bobkový list, kuličky nového koření a pepře. Na závěrečné dochucení postačí sůl, cukr, citrónová šťáva nebo vinný ocet.
- Rajská omáčka: Podobně jako u svíčkové využijeme bobkový list, nové koření, celý pepř, dále také tymián a hřebíček. Na dochucení použijeme sůl, cukr, případně ocet a špetku skořice.
- Koprová omáčka: Základem k ochucení této omáčky je sůl, ocet, cukr a především z názvu vyplývající kopr.
- Houbová omáčka: Do "houbovky" nám postačí základní koření jako je sůl, pepř a kmín. Na závěr můžeme do omáčky přidat nasekanou petrželovou nať a kapku citrónové šťávy.
- Šípková omáčka: Do této skvostné omáčky volíme "divoké koření" a to zejména černý pepř, nové koření, bobkový list, jalovec nebo také tymián. Podle chuti můžeme přidat ještě šípkový džem a strouhaný perník.
- Játrová omáčka: K játrové omáčce se báječně hodí kmín, majoránka a prolisovaný česnek. Nezapomeneme také klasickou sůl a pepř.
Podle videonávodu si můžete vyzkoušet říznou křenovou omáčku s knedlíkem. Napište nám do komentářů, jaká je vaše nejoblíbenější tradiční omáčka.
Komentáře