Řapíkatý celer je pro své nutriční a chuťové vlastnosti velmi žádanou zeleninou. Začátečníkům poradíme, jak s ním zacházet
Řapíkatý celer se v naší obchodní síti objevuje teprve v posledních třech desetiletích. Jeho vynikající nutriční vlastnosti hovoří pro jeho častou konzumaci a zařazování do jídelníčku.
Řapíkatý celer je listová zelenina, jejíž křehkost a výrazná vůně i chuť si získala oblibu u labužníků i vyznavačů zdravého jídla. Řapíkatý celer má prokázané účinky proti tzv. civilizačním chorobám jako je vysoký tlak, dna, cukrovka a poruchy metabolismu. Kromě toho působí jako afrodiziakum, stimuluje imunitní systém, působí protizánětlivě. Není doporučován těhotným ženám. U citlivých jedinců může vyvolat alergickou reakci, ale je méně alergenní než celer bulvový.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak celer vybíráme
Někdo může tápat, jak se zakoupeným svazkem zacházet. Nejchutnější je co nejdříve po sklizni. Vybíráme celer s pevnými napnutými řapíky sytě zelené barvy. Vyhneme se rostlinám nažloutlým nebo s hnědými flíčky.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak celer očistíme
Čištění celeru je snadné a poradí si s tím každý.
- Jednotlivé řapíky s listy postupně od svazku odlamujeme. Pokud nespotřebovaný zbytek zabalíme do potravinové fólie a uložíme v chladničce do fresh zóny, vydrží několik dní.
- Řapíkatý celer můžeme rozebrat i tak, že odkrojíme spodní část. Celer se pak rozpadne na jednotlivé řapíky.
- Důkladným omytím jednotlivé řapíky zbavíme zbytků zeminy.
- Vnější řapíky jsou tužší a mají slupku s vlákny, která by mohla vadit při konzumaci. Proto slupku z nich odstraňujeme škrabkou na zeleninu.
- Vnitřní řapíky (srdíčko) jsou křehké a mají vlákna neznatelná. Mohou se použít přímo. Zvadlé listy oživíme ponořením do ledové vody.
- Všechny nepotřebné odkrojené části a slupky lze využít do vývaru. Lístky použijeme do salátů nebo na ozdobu pokrmů.
Řapíkatý celer je výborný v polévkách, omáčkách, dušených nebo zapékaných pokrmech v kombinaci s jinou zeleninou, nápojích, salátech apod.
Komentáře