Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Cuketa má v sobě vysoký podíl vody, což může být při kuchyňském zpracování nežádoucí a zbytečně to prodlužuje délku nutné tepelné úpravy. Přebytečnou vodu můžeme z cuket jednoduše a rychle odstranit. Poradíme, jak odvodnit cuketu.

Někdy se  říká "nechat cuketu vypotit nebo vyplakat" a řeč je tom samém. Zbavení se přebytečné tekutiny má význam zvlášť u větších cuket a provádí se naprosto jednoduše. Díky odvodnění předejdeme tomu, aby naše jídlo bylo po uvaření vodnaté a mdlé. Už naše babičky znaly jednoduchý trik, který právě u cuket velmi dobře "funguje".

Jak zbavit cuketu přebytečné vody

Skvělým pomocníkem, kterým nám v tomto případě pomůže, je sůl. Využijeme ji, ať už cuketu nejprve nakrájíme na plátky nebo nastrouháme. Odvodňování se hodí nejen před smažením a zapékáním, ale i v jiných situacích.

  1. Cuketa na plátky: V tomto případě jednotlivé plátky posolíme lehce z obou stran, rozložíme na tácek nebo na talíř, a necháme 15–30 minut odpočívat. Po chvíli se plátky orosí a přebytečná tekutina odtéká. Cuketu potom osušíme a můžeme se pustit do vaření.
  2. Nastrouhaná cuketa: I v této situaci si lehce poradíme. Nastrouhanou cuketu mírně osolíme, promícháme a dáme ji do cedníku nad větší mísu. Přebytečná voda začne odkapávat do mísy, po chvíli jí ještě pomůžeme tak, že cuketu lehce vymačkáme. Pak už můžeme připravit oblíbené cuketové jídlo.

A co z cukety uvařit? Jen pro málo produktů ze zahrádky vzniklo tolik receptů, jako právě pro cuketu. Od slaných po sladké, od jednoduchých po složité, můžete si vybrat jídla z trouby, vařená či grilovaná, polévky, hlavní jídla, pomazánky a výtečné moučníky. 

Odvodnění cuket má smysl i před smažením plátků cukety, před přípravou této dobroty můžete zhlédnout následující videorecept.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky