Jak otrhat zralý rakytník a nezranit se o trny? Nabízíme rady, jak si práci usnadnit
Sytě žluté plody rakytníku jsou díky obsahu biologicky cenných látek přínosem pro naše tělo. Mezi zralými bobulkami rostou na větvičkách nepříjemné trny a keře se poměrně špatně otrhávají. Jak si s tím poradit?
Rakytník řešetlákový a sběr jeho plodů zajímá čím dál více lidí. Menší opadavý keř už od pozdního léta až do plného podzimu zdobí krásně žluté bobulky. Jsou plné vitamínů (především vitamínu C) a mohou významně podpořit naši imunitu.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak otrhat rakytník
Keř rakytníku je nejen ozdobný svými lístky a později zralými plody, ale na jeho větvičkách vyrůstají také trny, které znepříjemňují sběr plodů. Jak bobule trhat?
- Plody některých odrůd rakytníku jdou utrhnout od větviček poměrně lehce a bez rozmáčknutí (např. Sluníčko), na to můžeme pamatovat už při výběru nových sazenic.
- Nejjednodušším způsobem je ustřihnout některé větvičky a uložit je ke zmražení do mrazáku. Zmrzlé větvičky pak vytáhneme, větvičkou klepneme o stůl a plody již většinou opadají samy. Ostříhat můžeme nejvýše třetinu větví (a jen každý druhý rok), jinak by keř nemusel přežít.
- Plody ze středu keře, které rostou na silnějších větvích, opatrně z keře obereme ručně. Ty, které tam zůstanou, již necháme ptákům.
Přes nesnadné otrhávání se sběr a zpracování rakytníku rozhodně vyplatí. Naše tělo tyto plody ocení nejen v podzimních plískanicích, ale kdykoliv jindy, když potřebujeme zvýšený přísun vitamínů.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Jak ozdobit perník. Od obyčejné snídaňové buchty po luxusní dezert pro hosty
Rakytník je považovaný za zázrak Sibiře. Víte o jeho léčivých účincích a způsobech využití celé rostliny? Vyzkoušejte olej, sirup nebo džem
Jak na skvělé linecké cukroví: Čím je naplnit a na kterou stranu mazat marmeládu, aby byl výsledek dokonalý
Komentáře