Oplatky se v našich zemích pečou od raného středověku. Zkuste je upéct i nyní. Není to složité a výsledek nadchne
Oplatky patří k obřadnímu starodávnému pečivu. Pečou se v tzv. oplatečnicích, což jsou kovové kleště obvykle s kruhovým zakončením. Výroba oplatek je jednoduchá.
Pečení oplatek má u nás dlouhou historii. Už za dob sv. Václava se pekly k rituálům při mších. A v dobách Žižkových už byla známa místa na Hořicku a Jičínsku, kde se oplatky běžně pekly. V mnoha muzeích jsou k vidění staré oplatkové kleště, které nesměly chybět v žádné lepší domácnosti. Mnoho kleští má vyryté zdobné reliéfy nebo nápisy. V současnosti lze koupit elektrické oplatkovače.
Mohlo by vás zajímat
Jak připravit těsto na oplatky
Na oplatky musí být těsto velmi jemné a bez hrudek. Je několik receptů na těsta, od levných až po bohatší se žloutky, máslem, smetanou apod. Každá výrobna měla svůj recept.
- Jednoduché oplatky připravíme z 250 g hladké mouky, 1 žloutku, 17 g oleje, 300 ml mléka nebo vody. Kypřené jsou ¼ kávové lžičky sody nebo amonia.
- Těsto můžeme ochutit citronovou kůrou, vanilkou nebo skořicí.
- Všechny suroviny rozšleháme dohladka. V případě, že je hmota ještě hustá, doředíme ji vodou. Nejlépe se těsto připraví pomocí šlehače. Případné hrudky přecedíme.
- Těsto připravíme vždy čerstvé, do druhého dne by se znehodnotilo.
Jak péct oplatky
Postup výroby oplatků není složitý, elektrické oplatkovače dnes nahradí pomůcky z dřívější doby.
- Troška těsta se v rozpálené a tukem vytřené oplatečnici uzavře a z obou stran krátce upeče.
- Po upečení se oplatky zahorka stočí do trubiček, kornoutků, nebo naopak zatíží, aby se nekroutily. Z oplatkového těsta lze po upečení tvarovat také kornoutky na zmrzlinu.
- Upečené korpusy skladujeme v suchu, aby nenavlhly.
- Zchladlé oplatky lze plnit, slepovat nebo spékat. Teplé oplatky jsou hitem lázeňských cukráren.
- Při spékání nebo výrobě trubiček oplatky pomažeme rozpuštěným máslem a posypeme moučkovým cukrem se skořicí. Výbornou náplní jsou i mleté ořechy s cukrem nebo karamel.
- Náplně do oplatek jsou vždy tukové bez vody, aby oplatky zůstaly křupavé. Vrstvené plněné oplatky řežeme pilkovým nožem.
Oplatky se někde tradičně podávají na Štědrý den s medem nebo česnekem jako rituální pokrm. Výbornou alternativou k sladkým oplatkům jsou slané sýrové oplatky.
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Křupavé vánoční oplatky původně chránily domov. Dnes si je můžete upéct podle receptu z roku 1750 a přenést se tak do historie
Karlovarské oplatky miloval ruský car i Mozart. Vymyslela je německá posluhovačka
Boží milosti byly v minulosti lidovou obdobou hostií. Jak je připravit, aby byly krásně křehké a křupavé
Komentáře