Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vepřové maso pečené v celku patří mezi klasiky české kuchyně. Při správné přípravě získáte šťavnaté a dokonale propečené maso, které ocení každý u stolu. Přinášíme osvědčené rady, díky nimž bude vaše pečeně dokonalá.

Pečené vepřové maso je symbolem tradiční české kuchyně a oblíbeným pokrmem pro rodinné obědy i slavnostní příležitosti. Přestože se jedná o zdánlivě jednoduchý recept, správná příprava a pečení masa mohou rozhodnout o tom, zda bude šťavnaté a křehké nebo suché a tuhé. 

1

Jaké maso je vhodné na pečení v celku

Ne každé vepřové maso se hodí na pečení v celku. Nejlepší volbou je vepřová plec, krkovice, pečeně nebo kýta. Plec je šťavnatá, krkovice obsahuje více tuku, což zajistí jemnost i šťavnatost masa. Kýta je libovější, ale při správné přípravě také velmi chutná.

2

Jak zajistit, aby bylo maso šťavnaté

Aby bylo maso šťavnaté a plné chuti, je dobré ho alespoň několik hodin před pečením naložit do marinády. Ideální je směs oleje, česneku, bylinek (tymián, rozmarýn) a soli. Kdo má rád výraznější chuť, může přidat i hořčici nebo med.

3

Jak maso okořenit

Klasickou volbou je sůl, pepř, kmín, česnek, rozmarýn nebo tymián. Majoránka nebo hořčice se k vepřovému masu také skvěle hodí. Koření by však mělo zvýraznit chuť masa, ne ji přebít, proto s velmi aromatickým kořením zacházejte opatrně.

4

Jak dlouho maso v celku péct

Doba pečení závisí na velikosti a druhu masa. Každý kilogram masa pečeme při 180 °C asi 40 minut. Celá vepřová kýta tedy potřebuje přibližně 2–3 hodiny. Důležité je podlévání výpekem a kontrola vnitřní teploty, která by měla dosáhnout alespoň 70 °C.

5

Jak zabránit vysušení masa

Přelévejte maso výpekem každých 30 minut a v případě potřeby doplňujte vodu či vývar pod maso. Pečte při nižší teplotě (160–180 °C) delší dobu. Maso mějte zakryté poklicí nebo alobalem a po upečení ho nechte 10–15 minut odpočívat, aby se uvolněné šťávy vstřebaly zpět do masa.

6

Čím maso podlít

Maso je třeba nejprve podlít, než během pečení pustí šťávu. Zvolit můžete pouze vodu, ale chuťově výraznější je masový nebo zeleninový vývar. Ten můžete nakombinovat s pivem, které pečenému masu dodá další paletu chutí.

7

Je nutné zatáhnout maso na pánvi

Prudké opečení na pánvi uzavře povrch masa a pomůže zachovat šťavnatost. Stačí maso opéct z každé strany 2–3 minuty na rozpáleném oleji a poté péct v troubě. Tento krok není nutný, ale přispívá k lepší chuti a vyšší šťavnatosti masa.

8

Jak krájet upečené maso

Maso vždy krájejte přes vlákna, aby zůstalo co nejjemnější. Krájení podél vláken by způsobilo tuhou strukturu, což by mohlo negativně ovlivnit celkový požitek z jídla. Přesné a správné krájení zajistí, že maso bude jemné, šťavnaté a příjemné na skus.

9

Jak ohřát upečené maso

Pro zachování šťavnatosti pečeného masa je lepší ohřívat ho na nižší teplotu okolo 120 °C. Maso zakryjte poklicí nebo alobalem a ohřívejte v troubě s trochou vývaru. Případně můžete použít mikrovlnnou troubu, kterou nastavte na nižší výkon.

10

Jak skladovat pečené maso

Pokud se všechno maso nesní, je třeba ho ihned po vychladnutí umístit do lednice. Je vhodné ho skladovat v uzavřené nádobě - v lednici vydrží až 3 dny. Zbylé maso lze také zužitkovat při dalším vaření, hodí se do rizota nebo zapékaných jídel.

Z vepřového masa lze připravit mnoho pokrmů a pečení je jedním z těch jednodušších. Kdo si chce s masem dát práci, může ho špikovat špekem nebo třeba mrkví. Maso tím získá zase jinou a méně obvyklou chuť.

Komentáře

Další tipy a triky