Jak pěstovat chilli papričky? Vyséváme je už od února, k růstu potřebují dlouhý čas
Zima už je dlouhá a tak se začínáme připravovat na jaro i na zahradu. Chystáme si semínka a děláme osevní a výsadbové plány. Těšíte se na první výsevy? Už je nemusíte odkládat. Chilli papričky budou potřebovat na klíčení a růst velmi dlouhou dobu.
Chilli papričky používáme k dochucování některých jídel, především gulášů a gulášových polévek. Uplatní se při vaření pikantních jídel, především paprikových, masových, luštěninových a bramborových. Oceníme je při zavařování - k doplnění některých směsí.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak pěstovat chilli papričky
Připravíme si semena - buď máme vlastní nebo si koupíme.
- Pro konkrétní odrůdy se rozhodneme podle jejich vlastností. Všímáme si nároků na pěstování, prostor i teplotu. Určitě nás zajímá úrodnost, stupeň pálivosti a období dorůstání plodů.
- Klíčivost chilli papriček je vysoká a semínka jsou trvanlivá, to platí i pro další papriky. Znamená to, že nemusíme koupená semínka letos vyset všechna, ale raději vyzkoušíme více odrůd. Co nespotřebujeme, necháme na další roky.
- Semínka buď necháme naklíčit na navlhčeném ubrousku nebo je rovnou vkládáme do substrátu (malé květináče, kelímky nebo plata), případně lze využít rašelinové tablety.
- Doba klíčení závisí na teplotě a může trvat až tři týdny. Doporučená teplota je přibližně 25–30 °C. Na samotné klíčení sice semínka nepotřebují světlo, ale jakmile začnou růst rostlinky, dostatek světla je nutností.
- Nakličování na vlhkém ubrousku: Ubrousek rozložíme v misce nebo plastové krabičce (na teplém místě, pravidelně zvlhčujeme, nesmí vyschnout). Přes krabičku přetáhneme mikrotenový sáček - pomůže udržet vhodnou teplotu a vlhkost. Výhodou je, že na semínka dobře vidíme. Naklíčená semínka s prvními dvěma pravými lístky vysadíme do malých květináčů (sadbovačů, kelímků), povrch substrátu nadále udržujeme vlhký. Postup je sice levný, ale o něco pracnější než při použití rašelinových tablet.
- Rašelinové tablety, jiffy: Jsou stále oblíbenější, jejich využití nám ušetří čas a usnadní péči o malé rostlinky, ale musíme počítat s vyšší cenou. Jiffy s rostlinkami později vložíme rovnou do květináčků (sadbovačů, kelímků) - pro kořínky sazenic je tento postup šetrný.
- Malé sazenice v sadbovačích umístíme na světlé místo, teplota už stačí nižší než při nakličování semínek (tj. 15–20 °C). Obvykle je dáváme na osluněný parapet a pravidelně zaléváme.
- Chilli papričky jsou velmi náročné na teplotu, vláhu a výživnou půdu (kompost, přihnojování). Na určené místo je vysazujeme až po zmrzlých. Pěstujeme je buď ve skleníku nebo fóliovníku, v teplejších oblastech přímo na záhonech.
- Oblíbené je také pěstování v nádobách - výhodou je, že na podzim nádoby snadno přeneseme do místnosti a plody necháme dozrát. Na každou rostlinu potřebujeme nejméně 10 l substrátu.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Cukrář Josef Maršálek bude zase péct s Terezou Bebarovou. Do Prahy už tento víkend přivezou Vánoce jako z pohádky
Jak uchovat chilli papričky na zimu? Vyzkoušejte různé způsoby sušení, díky kterým si uchováte pálivé plody
Elon Musk: Nejbohatší muž planety se cpe každý den koblihami, musí mít sushi a „litry“ kávy z vlastní pražírny
Komentáře