Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zima už je dlouhá a tak se začínáme připravovat na jaro i na zahradu. Chystáme si semínka a děláme osevní a výsadbové plány. Těšíte se na první výsevy? Už je nemusíte odkládat. Chilli papričky budou potřebovat na klíčení a růst velmi dlouhou dobu.

Chilli papričky používáme k dochucování některých jídel, především gulášů a gulášových polévek. Uplatní se při vaření pikantních jídel, především paprikových, masových, luštěninových a bramborových. Oceníme je při zavařování - k doplnění některých směsí.

Jak pěstovat chilli papričky

Připravíme si semena - buď máme vlastní nebo si koupíme.

  • Pro konkrétní odrůdy se rozhodneme podle jejich vlastností. Všímáme si nároků na pěstování, prostor i teplotu. Určitě nás zajímá úrodnost, stupeň pálivosti a období dorůstání plodů.
  • Klíčivost chilli papriček je vysoká a semínka jsou trvanlivá, to platí i pro další papriky. Znamená to, že nemusíme koupená semínka letos vyset všechna, ale raději vyzkoušíme více odrůd. Co nespotřebujeme, necháme na další roky.
  • Semínka buď necháme naklíčit na navlhčeném ubrousku nebo je rovnou vkládáme do substrátu (malé květináče, kelímky nebo plata), případně lze využít rašelinové tablety
  • Doba klíčení závisí na teplotě a může trvat až tři týdny. Doporučená teplota je přibližně 25–30 °C. Na samotné klíčení sice semínka nepotřebují světlo, ale jakmile začnou růst rostlinky, dostatek světla je nutností.
  • Nakličování na vlhkém ubrousku: Ubrousek rozložíme v misce nebo plastové krabičce (na teplém místě, pravidelně zvlhčujeme, nesmí vyschnout). Přes krabičku přetáhneme mikrotenový sáček - pomůže udržet vhodnou teplotu a vlhkost. Výhodou je, že na semínka dobře vidíme. Naklíčená semínka s prvními dvěma pravými lístky vysadíme do malých květináčů (sadbovačů, kelímků), povrch substrátu nadále udržujeme vlhký. Postup je sice levný, ale o něco pracnější než při použití rašelinových tablet.
  • Rašelinové tablety, jiffy: Jsou stále oblíbenější, jejich využití nám ušetří čas a usnadní péči o malé rostlinky, ale musíme počítat s vyšší cenou. Jiffy s rostlinkami později vložíme rovnou do květináčků (sadbovačů, kelímků) - pro kořínky sazenic je tento postup šetrný.
  • Malé sazenice v sadbovačích umístíme na světlé místo, teplota už stačí nižší než při nakličování semínek (tj. 15–20 °C). Obvykle je dáváme na osluněný parapet a pravidelně zaléváme.
  • Chilli papričky jsou velmi náročné na teplotu, vláhu a výživnou půdu (kompost, přihnojování). Na určené místo je vysazujeme až po zmrzlých. Pěstujeme je buď ve skleníku nebo fóliovníku, v teplejších oblastech přímo na záhonech.
  • Oblíbené je také pěstování v nádobách - výhodou je, že na podzim nádoby snadno přeneseme do místnosti a plody necháme dozrát. Na každou rostlinu potřebujeme nejméně 10 l substrátu.
Chilli papričky dozrávají od července až do listopadu. Postupně je sklízíme, část sice hned spotřebujeme, ale protože jsou velmi ostré, většinu zpracujeme na pozdější využití. Můžeme je sušit (i se semínky), mrazit nebo sterilovat.
Pro inspiraci, jak chilli papričky využít, můžete zhlédnout následující video:

 

Další tipy a triky