Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Fíky jsou lahodné exotické ovoce tmavě fialové barvy, které se u nás objevuje počátkem září v podobě čerstvých plodů. Naopak před Vánocemi fíky najdete v supermarketech především v sušeném stavu.

Sladké plody získáváme z rostliny zvané fíkovník smokvoň, který seženeme ve větším zahradnictví. Jeho sladké plody chutnají nejlépe v syrovém stavu a v kuchyni pro ně najdeme široké využití. Poradíme, jak snadno plody vypěstovat.

Jak pěstovat fíky

Pěstování fíkovníku není dnes již nic neobvyklého a při správné péči rostlina dokáže plodit fíky až 3x za rok. Máme pro vás několik základních rad:

  • Rostlina především miluje teplé podnebí a slunečné stanoviště. Na zahradě ji vysaďte na jižní stranu ke zdi, která ji bude chránit před větrným počasím.
  • Fíkovník je velmi otužilý a na zimu ztrácí listy. Pokud ho v květináči dáváte do chladné místnosti, může v ní být i pod bodem mrazu. 
  • Fíkovník vysazený v květináči je třeba denně zalévat vlažnou vodou, nikoli ledovou. Naopak fíkovník vysazený venku není třeba zalévat, pouze při velkém suchu. V zimě vydrží rostlina bez zálivky, avšak nenechávejte substrát úplně vyschnout.
  • Rostlinu je třeba také pravidelně přihnojovat hnojivem s postupným uvolňováním živin.

Jak využít fíky v kuchyni

Měkké a sladké plody fíků jíme přímo se slupkou a také včetně zrníček, která obsahuje dužina. Z fíků lze připravit lahodně sladké marmelády a džemy. Čerstvé kousky vám báječně osladí ovesné kaše, jogurty či upečené dezerty a koláče. Fíky se také skvěle doplňují ve spojení se sýry typu camembert, plísňový, mozzarella i se slaným balkánským. Chuťové pohárky oslní i ve spojení se zeleninovým salátem.

Sušené ovoce slouží jako zdravá svačinka či mlsání. Sušené fíky začínáme vídat v obchodech s příchodem Vánoc a chutnají naprosto báječně i zapečené v moučnících, jako třeba ve vánočním chlebíčku, který je plný ovoce a oříšků.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky