Jak pěstovat hrášek. Nezralá semena jsou oblíbenou zahradní pochoutkou
Mladý hrášek je oblíbenou zeleninou našich zahrádek. Mražený nebo sterilovaný hrášek si můžeme koupit, ale ten syrový chutná nejvíce hned po vyloupání, rovnou u záhonu. Pěstování hrachu není náročné a sklizeň mladých lusků na sebe nenechá dlouho čekat.
Hrách pěstujeme ze semen, která si koupíme v zahrádkářské prodejně. Výhodnější je koupit rovnou větší balení. Další výhodou je, že hrách je nenáročný na půdu a na hnojení, dokonce ho můžeme pěstovat i na záhonech, které se nám nepodařilo dobře odplevelit. Hrách si s tím poradí a plevely vedle něj nemají velkou šanci.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak pěstovat hrách
Hrách se řadí mezi luskoviny. Vyséváme ho na jaře na připravený záhon.
- Řádky udržujeme rovné pomocí šňůry natažené mezi dvěma kolíky.
- Semena hrachu vyséváme do důlků, které hloubíme pomocí kolíku. Doporučuje se obvykle 6–8 hrášků do jednoho důlku.
- Výhodnější je postupný výsev různých odrůd, aby i sklizeň probíhala postupně a pokryla delší období.
- Záhon přikryjeme bílou netkanou textilií, aby hrách lépe vyklíčil a nevyzobali ho ptáci. Textilii odkryjeme teprve až hrách trochu povyroste a je k němu potřeba umístit tyčky.
- Jakmile hrách vzejde, okopeme záhon a zbavíme plevelů. Později bychom se již mezi hrách nedostali.
- Potom k hrachu zatlučeme tyčky, stačí kratší, které mu poslouží jako opora. Nemusíme dávat ke každému důlku s hrášky tyčku, rostliny hrachu se budou vzájemně podpírat. K tyčkám je nepřivazujeme, uchytí se samy.
- Hrách není potřeba zalévat. Pokud je velké sucho, můžeme rostliny občas zalít ke kořenům, ale zbytečně je celé nepoléváme, protože jsou náchylné k houbovým chorobám.
- Po odkvětu sledujeme, kdy se začnou tvořit lusky s chutnými hrášky. Je potřeba odhadnout správnou dobu zralosti - tzn. když už jsou hrášky větší, ale zatím nezačínají zasychat.
- Sklizené rostliny dáme na kompost a uvolněnou plochu využijeme na další pěstování.
Komentáře