Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Květák pěstujeme pro chutné růžice, které mají v kuchyni široké využití. Jedná se o výbornou zeleninu do polévek i k zapékání. Můžeme ho obalovat v trojobalu a smažit, nebo zpracovat do výtečných placiček či karbanátků. Květák je nejen chutný, ale má i vysokou výživnou hodnotu, proto si zaslouží místo na našem stole co nejčastěji.

Květák si můžete na zahradě sami vypěstovat, ale není to úplně snadné. Tato zelenina je zvlášť náročná a její nároky je potřeba splnit. Když se však zadaří, odměnou nám bude velká bělostná růžice, ze které připravíme řadu výborných jídel. Máme pro vás několik tipů pro úspěšné pěstování květáku.

Jak pěstovat květák

Květák se řadí mezi košťáloviny, proto i jeho pěstování je podobné. Daří se vám pěstovat kedlubny nebo kapustu? Počítejte s tím, že květák bude mít nároky ještě vyšší.

  1. Předpěstování sazenic pro časnou výsadbu většina z nás přenechá zkušenějším. Výsevy je třeba provádět již během února a pak vzrostlé rostlinky přepíchat. První předpěstovanou sadbu lze vysazovat od začátku dubna. Rostlinám se bude výborně dařit ve fóliovníku nebo skleníku, jedinou nevýhodou je, že zabere prostor, který bychom rádi přenechali např. paprikám.
  2. Letní květák vyséváme v dubnu a vysazujeme od května do června. 
  3. Pro podzimní sklizeň vyséváme květák až v květnu a vysazujeme v polovině července. Při pozdější srpnové výsadbě již květák nejspíš nestihne vytvořit dostatečně velké růžice.
  4. Květák je velmi náročný na živiny. Potřebuje výživnou půdu, řadí se do zeleniny první trati. Záhon musí být předem dobře vyhnojený, vhodný je chlévský hnůj i uleželý kompost. Výživu doplňujeme průmyslovými hnojivy - NPK nebo Cererit.
  5. Květák potřebuje dostatek prostoru. Rostliny sázíme do sponu 50x50 cm. Mohutné rostliny rychle rostou, zpočátku mezi nimi můžeme mít salát, který postupně sklidíme, a tím se pro květák uvolní ještě více prostoru. Okolí květáku kypříme a odplevelujeme.
  6. Květák potřebuje dostatek vláhy, na nezavlažovaných záhonech během teplých dnů takřka neroste.
  7. Květák potřebuje podmínky pro rychlý růst, proto pokud ho budeme málo zalévat a nebude mít výživu, nelze počítat s valným výsledkem. Rostliny nesmíme nechat "stagnovat".
  8. Během růstu je vhodné zalomit vnější okrajové listy dovnitř (nebo svázat), aby se zachovaly vybělené růžice, v opačném případě začnou působením slunce brzy žloutnout.
  9. Na květák na volných záhonech mají spadeno někteří škůdci např. housenky běláska zelného, které ho dovedou velmi poničit. Dobrou ochranou je přikrytí rostlin bílou netkanou textilií
  10. Květák je potřeba sklidit včas a nenechat ho "rozkvétat". Sklizené růžice co nejdříve spotřebujeme nebo zmrazíme pro pozdější použití.

Když vám vyrostou krásné bílé růžice, je to radost, přesto je květák zeleninou, kterou je zvlášť pro začátečníky výhodnější koupit, než se s ní sami pěstovat.

Květákové karbanátky nebo placičky

Ať už máme květák koupený nebo vypěstovaný na zahradě, nabízí se celá řada způsobů využití. Dobře kuchyňsky upravený květák je velmi chutný. Jednou z možností je zpracování květáku na karbanátky nebo placičky.

Podle následujícího receptu si můžete připravit zapečený květák:

 

Další tipy a triky