Jak vypěstovat lilek: Tmavě fialové plody jsou plné vitamínů i minerálů
Lilek nebo také baklažán je teplomilná rostlinka, která vyniká svými typicky tmavě fialovými plody. Setkat se můžeme také s odrůdou žíhané či žluté barvy. Tato zelenina je bohatá na vitamíny i minerální látky.
Lilek sice vyniká svojí sytě tmavou barvou zvenčí, ovšem uvnitř je poněkud chuťově nevýrazný. Předností u lilku je jeho pěnová struktura, díky které na sebe velmi dobře váže tekutiny a přijímá chutě. Konzumovat jej můžeme včetně slupky.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak pěstovat lilek
Lilek je rostlina menšího vzrůstu, velikost rostliny se může podobat také paprice a vybírat bychom pro ni měli slunné stanoviště. Poradíme, jak ji pěstovat:
- Pokud se chystáme pěstovat lilek ze semínek, začínáme s jejich výsevem v březnu, protože rostlinky lilků rostou pozvolna.
- Rostliny ideálně pěstujeme z předpěstované sadby a zasadit je můžeme během měsíce května, jakmile je stabilní teplota a nehrozí přízemní mrazíky.
- Lilku se bude nejvíce dařit ve skleníku, kde je stálá teplota a vlhkost. Lilek totiž ke svému růstu potřebuje teplotu kolem 18 ºC, sluníčko a nejlépe bezvětří. Neměli bychom zapomínat také na pravidelné přihnojování.
- Stejně jako u rajčat vždy vyštipujeme boční výhony, aby rostlinu zbytečně nevyčerpávaly, ponecháme pouze hlavní čtyři.
- Plody lilku sbíráme jakmile mají pevnou a lesklou slupku tmavě fialové barvy. Pokud je slupka matná a měkká, je to známka přezrálosti.
Lilek je velmi oblíbená surovina do zeleninových směsí či k zapékaným pokrmům. Pojďte si vyzkoušet tento videorecept na lilek s čočkou, který skvěle zasytí.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Lilky v posledních desetiletích získaly na oblibě. Je to lahůdková a zdraví prospěšná zelenina
Lilek nebo baklažán: Máme pro vás vydatnou dávku inspirace, jak tuto chutnou zeleninu zpracovat v kuchyni
Jak připravit linecké? Aby bylo těsto tvárné a cukroví pak krásně křehké, nejdůležitější se vybrat tu správnou mouku
Komentáře