Jak pěstovat mrkev. Dopřejte jí, co potřebuje, a vrátí vám to bohatou úrodou
Mrkev je oblíbená a často používaná kořenová zelenina. Dostupná je po celý rok, navíc je poměrně levná. Díky příjemné sladké chuti ji mají rádi nejen dospělí, ale také si na ní pochutnají děti. Hodí se ke konzumaci zasyrova, můžeme ji vařit, dusit, zapékat i péct. V polévkách je nepostradatelná.
Mrkev najdeme skoro na každé zahradě, alespoň pár řádků této zeleniny by nemělo chybět. Ta domácí, právě vytržená ze záhonu, je totiž nejlepší. Přestože je však tak běžná a "obyčejná", ne každému se její pěstování daří. Mrkev má některé specifické požadavky a pokud jí je nesplníme, úroda nebude valná.
Jakou mrkev pěstovat
Při nákupu si můžete vybrat:
- mrkev ranou, karotku - je sladší a chuťově jemnější, její kořeny bývají kratší
- mrkev polopozdní a pozdní - nebývá tak sladká a jemná, ale má větší a delší kořeny, poskytuje vyšší výnosy
Jak pěstovat mrkev
Pro začátečníky máme několik rad a tipů:
- Půda pro pěstování mrkve by měla být hluboká, lehčí a humózní, s dostatkem vápníku.
- Čerstvé hnojení chlévským hnojem není vhodné.
- Mrkev vyséváme brzy na jaře, jakmile počasí dovolí, na dobře připravený záhon. Do fóliovníku můžeme začít s výsevem už v únoru.
- Mezi řádky necháme cca 25 cm, výsev provádíme do hloubky přibližně 1,5 cm.
- Do řádků přidáme značkovací semínka (např. ředkvičku, špenát), abychom mohli záhon udržovat bez plevelů než mrkev vyklíčí.
- Karotku vyséváme řídce a průběžně ji sklízíme probírkou, v dobrých podmínkách rychle narůstá.
- Po vzejití mrkev vyjednotíme na 4–5 cm, někdy i více - podle odrůdy. Pokud vyjednocení zanedbáme, mrkve málo narostou a budou nekvalitní.
- Během růstu okolí mrkve kypříme a odplevelujeme. Při suchém počasí zaléváme.
- Mrkev sklidíme na podzim a uskladníme (např. do písku) nebo zmrazíme. Při sklizni ji vyrýváme rycími vidlemi, očistíme ji od hlíny a nať opatrně ukroutíme.
Proč je mrkev tak ceněná
Dr. George D. Pamplona-Roger uvádí ve své Encyklopedii léčivých potravin: "Mrkev je významná zejména proto, že jsou v ní obsaženy následující tři látky:
- Karotenoidy: Z karotenoidů je nejvýznamnější betakaroten, který se v těle mění na vitamin A. Karotenoidy jsou nezbytné pro správnou funkci sítnice, a to zejména při nočním vidění nebo při slabém osvětlení. Pomáhají také udržovat kůži a sliznici v dobrém stavu.
- Rostlinná vláknina: Mrkev ji obsahuje asi 3 % a většina z ní se vyskytuje ve formě pektinu. Vláknina pomáhá regulovat pohyb stolice a zklidňovat střevní sliznici.
- Éterický olej: Působí proti střevním parazitům.
Mrkev velmi pomáhá při všech očních onemocněních, dále při kožních chorobách, gastritidě, nadbytku žaludeční kyseliny a kolitidě.
Sto gramů mrkve (asi jedna středně velká mrkev) obsahuje tolik betakarotenu, že si z něj tělo vyrobí až trojnásobek doporučené denní dávky vitaminu A pro dospělého člověka. Po uvaření je mrkev sladší a uchovává si celý obsah betakarotenu."
Podle následujícího videoreceptu připravíte báječnou dušenou mrkev. Vyzkoušíte ji s námi?
Zdroj: Antonín Dolejší, Zelenina na zahrádce
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Komentáře