Papriky a rajčata v květináčích: S jakými klady a zápory pěstování bychom měli počítat
Máte rádi rajčata a papriky, u kterých víte, odkud pochází? Nebo takové, které si sami vypěstujete? Nemáte na záhony nebo skleník místo? V tom případě vám doporučujeme pěstovat zeleninu v nádobách nebo truhlících.
Rajčata a papriky jsou zelenina, kterou má každý rád. Všichni ale nemají zahrádku, kde by je mohli pěstovat. Vlastnoručně vypiplaná rajčátka nebo papriky jsou tak dobré a sladké, že stojí za to, zkusit si je vypěstovat na malém kousku místa na zahradě nebo na balkóně.
Mohlo by vás zajímat
Vhodné sazenice do nádob
Ještě před koupí sazenic
Máme více možností, do čeho sazenice vysadit.
- Květináče - musí být větší, s horním průměrem alespoň 40 cm. Počítejte s tím, že kameninové květináče nasávají vodu, proto musíme zalévat vydatněji.
- Truhlíky - mohou být dřevěné, plastové, kameninové. Nepoužíváme okenní truhlíky, které jsou mělké a rostliny v nich živoří nebo se vyvracejí. Ideální jsou vyvýšené záhony, ve kterých je dostatek zeminy.
- Betonové nádoby - můžeme osadit betonová nebo kamenná koryta, duté tvárnice nebo květináče určené pro pěstování stromků. Musíme počítat s tím, že těžké nádoby nelze přesunout a proto pečlivě volíme, kde budou stát.
- Hrnce a mísy - nádoby vyřazené z kuchyně využijeme na pěstování menších druhů rajčat (cherry) a malých paprik (feferonky).
- Speciální pytle na pěstování zeleniny
Rady pro pěstování rajčat
Sazenice přesazujeme do nádob v polovině května, kdy už nejsou mrazíky - pokud by přece jen hrozily, zakryjeme rostlinky na noc igelitem. Pokud nemají nádoby odtokové otvory, musíme je vyvrtat nebo dno vysypat štěrkem - jinak kořeny po dešti hnijí, protože jsou zatopené vodou.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Zemina do květináčů
Hlína nemusí být speciální (substrát pro rajčata), ale je potřeba ji správně hnojit. Rajčata a papriky mají rády zelené hnojivo (drobnou posečenou trávu), popel, kravský hnůj, kompostovanou hlínu. Při nedostatku živin je rostlina slabá a plody drobné a bez chuti.
Zalévání paprik a rajčat
Truhlíky a květináče musíme umístit na jižní stranu, potřebují minimálně osm hodin slunce denně. Málo slunečního svitu způsobí, že rostliny jsou slabé, méně plodí a plody jsou drobné. Dejte ale pozor na prudké slunce, kterému by rostliny byly vystaveny delší dobu, a v tu dobu je nezalévejte. Rostliny zaléváme ráno, aby kořeny stihly vláhu vypít, než se udělá teplo, popřípadě večer, až slunce zapadne. Vodu lijeme ke kořenům, nikoliv na listy - kapky vody totiž fungují jako lupa a sluníčko vypálí na listech žluté skvrny, které brání rostlině ve zdravém růstu.
Mohlo by vás zajímat
Pěstování zeleniny v truhlících není tak těžké, jak by se mohlo zdát. Výhodou je, že rostliny mají menší nároky na prostor, můžeme je přenést, mohou být umístěny blíže k vodě. Pokud dáme rostlinám potřebnou péči - hnojivo, vodu a sluníčko, odmění se nám sladkými plody.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Jak zpracovat a uložit přebytek rajčat? Máme více možností, vyzkoušejte ty nejoblíbenější
Předpěstování zeleniny ze semínek krok za krokem: Manuál, jak na vlastní úrodu, nejen pro začátečníky
Některé odrůdy papriky lze úspěšně pěstovat i na balkoně. Pro bohatou úrodu však potřebují zvýšený přísun živin a tepla
Komentáře