Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pór je oblíbená zelenina, kterou si můžeme na zahradě sami vypěstovat. Řadí se mezi cibuloviny, podobně jako cibule, česnek a pažitka. Velkou výhodou pórku je, že ho můžeme ze záhonů sklízet od léta až do následujícího jara, zimní odrůdy jsou totiž mrazuvzdorné.

Pór je velmi chutný a výživný, ať už v syrovém stavu nebo po tepelné úpravě. Používáme ho podobně jako cibuli, hodí se do stejných jídel. Výbornou chuť dá ale také polévkám a můžeme ho přidávat do pomazánek a salátů. Jemně nakrájeným pórkem sypeme namazané krajíce a další pečivo. Na rozdíl od cibule má pórek jemnější chuť a pěknou svěží barvu.

Jak pěstovat pórek

Pěstování pórku není složité, ale rostliny mají určité nároky.

  • Při výběru pórku je podstatné rozdělení na letní a zimní odrůdy. Letní pór má rychlejší vývoj a růst, ale nesnáší mráz, na podzim ho musíme včas sklidit. Zimní pór je na pohled kratší, ale silnější, než pór letní. Proti mrazu je odolný, proto ho pěstujeme častěji.
  • Pór dobře roste na "výživných" záhonech, rostlinám prospívá hnojení kompostem i uleželým chlévským hnojem, přihnojit je můžeme i během růstu Cereritem nebo NPK. Tuto zeleninu často pěstujeme po předplodinách (např. po košťálovinách), kvůli kterým jsme záhon dobře vyhnojili.
  • Pór potřebuje dostatek vláhy, ale na teplotu není náročný. Daří se mu i v chladnějších oblastech.
  • Semeno póru můžeme vysévat přímo na záhony, růst je ale poměrně zdlouhavý, proto bývá spolehlivější sazenice předpěstovat např. ve fóliovníku nebo jiných krytých prostorách, a to v období od března do května.
  • Malé sazeničky je ideální jednou přepíchat (pikýrovat) do menších sadbovačů. Sazeničky brzy krásně prokoření substrát a zesílí.
  • Ve velikosti stébla je pak rozsázíme na záhon do malých brázdiček (rýh) ve sponu 10–15 x 20–30 cm. Pór vysazujeme trochu hlouběji než rostl a jeho kořínky i nať před výsadbou mírně zkrátíme.
  • Postupně v průběhu sezóny k rostlinám přihrnujeme zeminu, abychom prodloužili vybělenou část, která je nejchutnější.
  • Pór sklízíme postupně podle potřeby, hustší výsadby lze také protrhávat. Sklizeň provádíme od konce léta do jara pomocí kovové lopatky s ostrou špicí nebo rýčem, jinak rostliny snadno "roztrhneme".

Vrtalka pórová je obávaný škůdce

Známým škůdcem, který ohrožuje pórek, je vrtalka pórová - vhodnou ochranou je přikrývka netkanou textilií, kterou používáme během období náletů vrtalky tj. nejprve koncem dubna až začátkem května (první generace), pak od konce srpna až do konce září (druhá generace). Porost musí být zakrytý vždy 4–6 týdnů - pouze volně, aby mohl do výšky narůstat, po stranách přitom textilii dobře zajistíme, ideálně zapustíme do půdy. Lze také použít chemickou ochranu, ale té se na zahrádkách raději vyhýbáme.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pór zahradní

Pórek zahradní je zelenina z rodu amarylkovitých. Pěstuje se ve dvou odrůdách, letní a ozimé. Obsahuje vitamíny a minerální látky, používá se hlavně do polévek, omáček, salátů, jako přísada při vaření ryb a krabů. Čerstvým pórkem můžeme posypat chléb, nebo jej přidat do smažených vajec.

Přebytek póru se snadno mrazí i suší, nebo ho můžeme nechat až do spotřeby na záhonech. Ukázkové video vám předvede, jak uvařit výbornou pórkovou polévku:

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky