Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

V průběhu zimy jsou nám všechny čerstvé vitamíny vzácné a i když je nabídka zeleniny v obchodech široká, přece jen má doma vypěstovaná řeřicha pro nás význam. Je příjemné sklidit každý den hrstku čerstvých zelených natí a zdobit jimi pokrmy.

Řeřicha je oblíbeným zdrojem vitamínu C a dalších živin. Jemné a křehké rostlinky svou štiplavou chutí připomínají ředkvičky i lichořeřišnici, která je větší, chuťově ostřejší a rozkvétá krásnými oranžovými květy.

Jak pěstovat řeřichu

Máme pro vás jednoduchý návod, můžete pěstování vyzkoušet společně s námi. 

  1. Semínka řeřichy jsou běžně dostupná v obchodech se semeny i v zahradních centrech. Můžeme si je také objednat přes některý e-shop. Vyséváme je opakovaně, proto doporučujeme koupit rovnou několik sáčků.
  2. Na pěstování řeřichy si připravíme tácek, talíř nebo nižší misku. Jejich dno stačí vyložit vrstvičkou vaty, papírovými ubrousky nebo přeloženou papírovou utěrkou
  3. Podložku navlhčíme a posypeme ji hustě semínky řeřichy. Nádobku umístíme na okenní parapet nebo na jiné teplésvětlé místo.
  4. Semínka potřebují stálou vlhkost, proto povrch podložky opakovaně zvlhčujeme vodou. Zpočátku nám pomůže rozstřikovač, a když rostlinky zakoření, stačí konvička.
  5. Brzy začnou semínka klíčit a po několika dalších dnech natě můžeme sklízet. Na sklizeň potřebujeme ostré nůžky, rostlinky jednoduše ostříháme. Sklizeň provádíme vždy těsně před konzumací a rostlinky není potřeba oplachovat vodou.
  6. Sklizenou řeřichu používáme ke zdobení jídel studené i teplé kuchyně. Přidat ji můžeme do pomazánek, salátů a polévek. Nejvhodnější je spotřeba v syrovém stavu, dokud jsou jemné natě plné vitamínů. Řeřicha výborně doplní bagety a další svačinové pečivo.
  7. Po sklizni ještě můžeme nechat řeřichu dorůstat, ale druhá sklizeň je jen slabší.
Máte nějaké další rady a tipy pro pěstování řeřichy? Budeme rádi za vaše doporučení do komentářů pod článkem.

 

Další tipy a triky