Kadeřávek vydrží na zahradě až do jara. Správnou chuť získá až po přemrznutí a dobře připravený je chutný i zasyrova
Kadeřávek je zeleninou, kterou můžeme mít na záhonech celou zimu, a používáme ho nejen do tepelně upravených jídel, ale dá se jíst i zasyrova.
Kadeřávek (kapusta kadeřavá) působí na záhonech ozdobně a snadno se sklízí, stačí zajít na zahradu a utrhnout několik pěkných zkadeřených listů - po celou zimu tak můžeme mít něco z čerstvé sklizně.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak připravit kadeřávek zasyrova
Je to snadné a výsledek chutná skvěle:
- Listy dobře umyjeme a zbavíme případných nečistot nebo hmyzu.
- Vykrojíme z nich tuhé části (žebra), ty se dají použít na vývar nebo je nabídneme domácím mazlíčkům (králíkům či morčatům).
- Na přímou spotřebu využijeme ty nejhezčí jemné části, starší listy zpracujeme do vařených jídel např. do výborných karbanátků (stejně jako jiný druh kapusty).
- Jemné listy pokrájíme nadrobno a jemně posolíme.
- Pokapeme je dobrým olejem, můžeme použít panenský olivový.
- Důkladně je promícháme a promačkáme prsty. Dáme si záležet, protože díky tomu bude kadeřávek ještě jemnější a bude výborně chutnat.
- Přimícháme třený česnek.
- Takto připravený kadeřávek si dáváme přímo na čerstvý chléb s máslem nebo použijeme do salátů. Výborně chutná doplněný rajčaty a cibulkou.
Kadeřávek - zelenina pro podzim a zimu
Kadeřávek se hodí do salátů buď syrový, krátce spařený nebo lehce povařený v páře. Z kadeřávku lze připravovat dokonce chutné pesto, které slouží k dochucování pokrmů, především těstovinových. Do pesta kadeřávek kombinujeme s ořechy.
Kadeřávek se hodí i k tepelné úpravě. Zacházíme s ním podobným způsobem, jako když připravujeme kapustu.
Komentáře