Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak používat muškátový oříšek? Nejlépe až na závěr vaření a pouze ve velmi malém množství
Zdroj: Pixabay,scym

Muškátový oříšek je jádro semen tropického stromu muškátovníku vonného (pravého). Na pohled připomíná lískový ořech, má nasládle hořkou ostrou chuť a velmi příjemnou vůni. Můžeme si ho koupit buď v celku nebo mletý.

Semena s vrásčitým povrchem, která známe pod názvem muškátový oříšek, vyrůstají na samičích rostlinách muškátovníku vonného (jinak pravého) a jsou obalená oranžově zbarveným míškem, tzv. muškátovým květem. Koření nemůžeme sklízet, jak by nás název mohl zmást, na našich muškátech za oknem.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Muškátový oříšek

Muškátový oříšek je vysušené semeno stromu muškátovníku pravého. Pochází z Portugalska. Muškátový oříšek se používá jako koření, má ostrou, štiplavě nahořklou chuť. Přidává se k masu, zelenině, do paštik i nádivek, ale také do cukrovinek. Je součástí perníkového koření. Známe i muškátový květ, ale to je v podstatě usušený červený míšek, který obaluje pecku. V malém množství je muškátový oříšek léčivý proti křečím a nadýmání. Ve velkém množství je nebezpečný jako droga.

Jak používat muškátový oříšek

Jako ceněné koření se používá nejen muškátový oříšek (jádro po odstranění skořápky), ale i sušený a mletý muškátový květ. Oříšek potřebuje důkladné vysušení a přestože používáme termín "oříšek", nejedná se o ořechy, nýbrž o semena. A jak si s tímto kořením poradit?

  • Oříšek je nejlepší čerstvě nastrouhaný na struhadle (prodávají se i speciální struhadla na muškátový oříšek), takto si zachová všechna aromata. A kolik z oříšku nastrouhat? Když dvakrát až třikrát strouhnete, tak je to dostatečné.
  • Oříšek se dá koupit i mletý, ale chuť a vůně již není tolik výrazná. Přesto je výhodou pohodlnost použití, nemusíme se zdržovat strouháním.
  • Nastrouhaný muškátový oříšek se používá k dochucení mnoha různých jídel. Hodí se nejen do slané, ale i do sladké kuchyně a do nápojů (viz. níže). 
  • Používá se ve velmi malém množství, špetka mletého oříšku do jídla pro rodinu bohatě stačí. A zvlášť pokud toto koření nejste zvyklí používat, určitě s ním šetřete.
  • Oříšek se přidává pokud možno až na závěr tepelné úpravy, aby neztratil chuť.
  • Muškátový oříšek kromě příjemné chuti má i velmi příjemnou vůni, a někdy bývá součástí perníkového koření.
  • Přestože muškátový oříšek v malém množství má různé zdravotní benefity, v příliš velkém množství je dokonce jedovatý, může vyvolat "opojení" (jak uvádí Nico Vermeulen ve své Encyklopedii bylin a koření), proto je s ním třeba zacházet jako s drogou
  • Podle https://www.organicfacts.net "Nadměrná konzumace může mít na lidi psychotropní a halucinační účinky". Dokonce se udává, že několik muškátových oříšků (5–6) nás může ohrozit na životě a koření se nedoporučuje ke konzumaci těhotným ženám.
  • Muškátový oříšek při skladování chráníme před světlem a vlhkem, stejně jako další koření. Ukládáme ho v suchu a temnu, v dobře uzavřených obalech.

Do čeho se muškátový oříšek hodí

Muškátový oříšek má výrazně ostrou chuť, je nasládlý a mírně nahořklý. Používáme ho jen ve velmi malém množství do různých pokrmů, které chceme výrazně ochutit. Přidává se obvykle až na závěr vaření, protože při tepelné úpravě ztrácí aroma. Vybrali jsme pro vás tipy na oblíbené využití tohoto koření z receptů našich čtenářů:

Muškátový květ v naší kuchyni

Muškátový květ (oranžovo-červené barvy) má podobnou chuť jako oříšek, a použití je obdobné. Na rozdíl od oříšku ho používáme do světlejších jídel, u kterých nechceme, aby je oříšek ztmavil (např. světlé omáčky a polévky). A pokud přemýšlíte, co vyzkoušet s tímto zajímavým, ale méně známým kořením, můžete se nechat inspirovat skvělým receptem na karlovarský knedlík. K ochucení těsta použijte muškátový květ.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky