Jak poznat správně zralé švestky. Kdy ovoce sklízet a jak je nejlépe zpracovat
Švestky dozrávají koncem léta a začátkem podzimu, v závislosti podle odrůd, počasí i oblasti, ve které je pěstujeme. Předčasně sklizené jsou málo sladké a jejich chuť je nevalná. Poradíme, jak poznat správnou zralost a kdy švestky zpracovat.
Švestky se řadí mezi peckoviny, na teplotu jsou sice méně náročné než meruňky nebo broskve, přesto mají rády teplo. Švestky dozrávají podle odrůd, obvykle během srpna a září. Po utržení již nezrají nebo jen stěží, proto je raději necháváme na stromech dojít až do plné zralosti. Takové jsou nejchutnější.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Kdy jsou švestky zralé
Na zahradách pěstujeme pravé švestky a pološvestky, a to v různých odrůdách. Jejich správnou zralost poznáme na pohled, na dotyk i podle chuti.
- Správně zralé švestky jsou pevné, ale když je lehce stiskneme mezi prsty, tak cítíme mírnou pružnost. Jejich vůně i chuť je příjemná a sladká.
- Nezralé švestky jsou pevné, bez známek pružnosti, jejich chuť je nakyslá, mají v sobě málo sladkosti. Na nezralých švestkách si nepochutnáme.
- Přezrálé švestky již měknou až příliš, někdy se začínají dokonce kazit a zahnívat.
- Dříve obvykle dozrávají pološvestky, které mají trochu jiný tvar než pravé švestky, jsou kulatější, nejsou tak protáhlé. I jejich chuť je mírně odlišná.
- Pravé švestky dozrávají většinou o něco později, mají protáhlý tvar a typickou "švestkovou" chuť.
- Na kompoty a na mražení trháme švestky, které jsou sice zralé a sladké, ale zatím nejsou příliš měkké - zachovávají si pevnost.
- Na povidla i na sušení sklízíme švestky teprve tehdy, když jsou hodně zralé až přezrálé - mají v sobě totiž dostatek přirozené sladkosti a není je potřeba zbytečně přislazovat.
- Tip: Švestky, které jsou červivé, jsou při jemném stisknutí v některých místech změklé až příliš. Podle toho poznáme, že se v nich červík utábořil a plody se na zpracování už nehodí.
Komentáře