Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Naučit se pracovat s celozrnnou moukou je jistě dobře investovaný čas, jelikož se ve vnějším obalu zrna, které se při výrobě bílé mouky nepoužívá, nachází větší množství zdraví prospěšných látek. Celozrnnou mouku byste proto do svého jídelníčku měli zařazovat častěji.

Nevýhodou celozrnné mouky je kromě lehce vyšší ceny (v porovnání s klasickými bílými moukami) i fakt, že spousta lidí vůbec neví, jak ji v kuchyni používat. Není to však žádná věda, jenom musíte mít na paměti, že v některých ohledech je celozrnná mouka specifická.

Jak pracovat s celozrnnou moukou

Na první pohled si každý všimne, že je celozrnná mouka tmavší a má hrubší strukturu, protože obal zrn se ne vždy umele najemno. 

  • Bílou mouku v receptech je možné zcela zaměnit za mouku celozrnnou. Zezačátku však zaměňte pouze část mouky, a postupně podíl celozrnné mouky v pokrmu zvětšujte, a to nejen proto, abyste se s ní naučili pracovat, ale abyste si i ověřili, že vám budou pokrmy z ní chutnat.
  • V porovnání s bílou moukou celozrnná více saje. Pokud tedy nebudete postupovat podle receptu, který je určený pro celozrnnou mouku, ale budete jí ve vašem oblíbeném receptu nahrazovat mouku bílou, musíte přidat více tekutiny, abyste dosáhli požadované konzistence těsta.
  • Celozrnné pečivo, knedlíky či moučníky nebudou tak nadýchané a vláčné, jako kdybyste je připravovali z klasické mouky. Stejně tak budou pokrmy z celozrnné mouky více pevnější a hutnější, a tudíž vás i více zasytí.
  • Tmavší barva mouky se promítne i do výsledného pokrmu, stejně tak jako jemná oříšková chuť, která je pro celozrnnou mouku typická.
  • Při přípravě kynutých pokrmů vás nesmí zaskočit, že těsto s celozrnnou moukou pomaleji kyne, a nedosáhne stejného objemu, jako by dosáhlo těsto s moukou bílou.
  • Celozrnné mouky jsou méně trvanlivé než mouky bílé. Po nákupu je ihned přemístěte do uzavíratelné dózy, kterou skladujte v suchu a temnu, a snažte se mouku co nejdříve zpracovat.
  • Celozrnná mouka se skvěle hodí zejména při pečení domácího pečiva, kde se často míchá s moukou bílou. Skvělé z ní jsou také moučníky, pizzy, knedlíky a noky.
  • Stejně jako bílou moukou, můžete i tou celozrnnou zdravěji zahušťovat omáčky a polévky, nebo připravit hodnotově výživnější drobenku na váš oblíbený moučník.

Z celozrnné mouky snadno získáte i zdravé domácí těstoviny. Pokud se vám s nimi nechce připravovat, nebo na to nemáte čas, jednoduše je koupíte v každém supermarketu. S medvědím česnekem a kešu oříšky chutnají velmi dobře.

 

Komentáře

Další tipy a triky