Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Mandle patří celosvětově k nejoblíbenějším ořechům, i když doopravdy ořechy nejsou. Patří totiž do stejného rodu jako švestky, meruňky nebo třešně. Jejich využití v kuchyni je široké, lze z nich vyrobit mléko, mouku, ale také například mandlový krém.

Mandle obsahují mnoho minerálů a vitamínů, ale také vlákniny, čímž přispívají ke správnému trávení. Pražené jsou skvělou chuťovkou k pivu či vínu, ale také při filmovém večeru. Dáte přednost praženým mandlím slaným nebo sladkým?

Jak pražit mandle

Základem je správný výběr mandlí. Nejlépe nesolené a se slupkou, ty pak můžete (ale nemusíte) oloupat. Stačí je zalít horkou vodou, posečkat 5 minut a následně je oloupat, tzn. zmáčknout mezi prsty a odstranit slupku.

  1. Připravené mandle v misce smíchejte s dostatečným množstvím tuku (olivový olej nebo ghí), aby se v něm všechny kompletně obalily.
  2. Poté je vsypte na pánev nebo na plech a posypte solí.
  3. Na pánvi pražte mandle přibližně 5 minut, dokud nezezlátnou a nezačnou vonět. V troubě potřebují 8–10 minut při teplotě 190 °C.
  4. Během pražení je nutno mandle několikrát promíchat. Hotové mandle vysypte na ubrousek nebo papírovou utěrku, abyste je zbavili přebytečného tuku.
  5. Dochuťte je podle libosti – pepřem, oblíbeným kořením, uzenou paprikou nebo bylinkami. Mandle je nutno dochutit až po upražení, aby na nich použité koření nezhořklo.

Upražit si však můžete také mandle nasladko – na pánev vsypte 150 g cukru se 100 ml vody a nechte rozpustit. Jakmile směs začne houstnout, přidejte 200 g mandlí a promíchejte, ať jsou ve směsi celé obalené a upražte si lehce zkaramelizované mandle. Hotové mandle můžete posypat skořicí nebo vanilinovým cukrem.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky