Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak předejít praskání rajčat? Naprasklé plody se dají ještě spotřebovat, ale nesmí být nakažené
Zdroj: Pixabay, Ivabalk

Rajčata, když se rok zadaří, přinesou mnoho chutných plodů, které mají v kuchyni nespočet skvělých způsobů využití. Zřejmě největší riziko pro bohatou úrodu představují plísně a různé houbové choroby. Je tu ale ještě jedna nepříjemnost, která často zahrádkáře trápí, a tou je praskání plodů.

Praskání dokáže jinak krásná a zdravá rajčata snadno znehodnotit. Prasklina není "choroba", ačkoliv některé odrůdy jsou k praskání náchylnější. Problémem totiž není prasklina sama o sobě, ale spíš to, že naprasklé místo se snadno stane vstupní branou pro vstup různých infekcí. Máme pro vás několik rad, jak praskání omezit a jak zachránit úrodu už naprasklých plodů.

Jak praskání rajčat předejít

Praskání plodů se nejčastěji projeví v situaci, když po suchém počasí začne vydatně pršet. Rostlina začne plnými doušky přijímat vláhu a její nadmíru nezvládne, což se projeví právě na vzhledu plodů. Ohroženy jsou především venkovní rajčata (na záhonech i v nádobách), ale ve sklenících a fóliovnících bývají v pořádku.

  • Některé odrůdy rajčat jsou proti praskání plodů odolnější, jiné méně. Pokud pěstujete více odrůd, nejspíš si toho sami všimnete. Pokud praskání chcete omezit, zaměřte se na odrůdy k praskání méně náchylné
  • Sledujte předpověď počasí a pokud očekáváte deště, skliďte včas všechna červenající rajčata. Vyplatí se to. Doma vám během několika dnů dozrají a zachovají si kvalitu.
  • I když deště nečekáte, koncem léta již sklízejte průběžně všechny dozrávající plody (i načervenalé brzy po sklizni dojdou). Podpoříte tím brzké dozrání zbývajících plodů, a to dokud je pěkné počasí. Jakmile se totiž ochladí a přijde vlhko, kvalita nesklizených plodů se bude rychle zhoršovat. Proto čím dříve je sklidíte, tím lépe.
  • Rajčata zalévejte pravidelně a přiměřeně, pouze ke kořenům, zbytečně nepolévejte listy a plody.
  • Praskání způsobují výkyvy v zavlažování, proto můžete zamezit zbytečnému odpařování vláhy pomocí mulčování (např. slámou). Půda by neměla úplně vyschnout.

Co udělat s naprasklými rajčaty

Záleží na zralosti rajčat, při které došlo k naprasknutí.

  • Zralá rajčata po naprasknutí spotřebujte co nejdříve, dokud jsou zdravá, a do prasklin se zatím nedostaly plísně. Můžete je přidat např. do leča.
  • Ještě zelená rajčata po naprasknutí můžete nechat na záhonu, prasklina se často zacelí, aniž by došlo ke kažení plodu.
  • Největší problém představují rajčata teprve dozrávající, ale stále málo zralá a zatím nevhodná ke konzumaci. Když je v tomto stádiu utrhnete a doma rozložíte, většinou začnou od praskliny brzy plesnivět. A co tedy s nimi? Při suchém počasí je raději nechte dojít na záhonech - na vzduchu a slunci často dozrají lépe než po sklizni. Po napadení chorobami jsou ale už na vyhození. Vykrajování určitě nedoporučujeme.

A jaké zkušenosti s praskáním plodů máte vy? Budeme rádi za vaše tipy, jak praskání předejít, případně jak zpracovat naprasklá rajčata.

Na závěr pro vás máme recept na rajčatový protlak. Pokud se vám urodilo rajčat dostatek, můžete se nechat inspirovat následujícím videem a protlak si uvařit do zásoby. 

 

Komentáře

Další tipy a triky