Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak přepichovat sazeničky zeleniny. Na jaké druhy se zaměřit
Zdroj: Pixabay, Goran Horvat

Přepichování nebo také pikýrování je vlastně přesazování malých sazeniček. S přesazováním je samozřejmě trochu práce, ale ta se rozhodně vyplatí a je celkem příjemná. Rostlinkám přesázení prospěje, získají více prostoru a rychle porostou.

Pikýrování (přesazování) se týká především na chlad choulostivých sazeniček, které je potřeba předpěstovat a připravit, abychom je mohli v květnu, jakmile pomine nebezpečí mrazíků, vysadit do volného záhonu. Vybereme si jednu ze dvou možností postupu:

  • Semínka nejprve vysejeme na výsevní misky a později malé sazeničky rozsadíme do sadbovačů, případně je pak ještě jednou přesadíme do větších kelímků.
  • Semínka dáváme rovnou do malých sadbovačů a později rostlinky přesadíme do větších kelímků nebo květináčků.

Jak přepichovat sazeničky

Sazeničky jsou jemné a choulostivé, prosto s nimi zacházíme velmi opatrně. Na pomoc si vezmeme kovovou zahradní lopatku, případně pikýrovací kolíklžíci, která poslouží jako malá lopatka.

  1. Připravíme si malé květináčky, vhodné jsou např. kelímky od jogurtu, do jejichž dna musíme udělat dírku na odtok vody. Stačí naříznout spodek kelímku ostrým nožíkem - vždy trochu na straně, protože prostředek dna je pevnější. 
  2. Nachystáme si zeminu. Smícháme jemný kompost se zahradní hlínou. Kdo chce, přidá trochu písku a rašeliny na odlehčení. Pokud je pěkně, můžeme přesazování dělat venku, ale při chladném počasí by choulostivým rostlinkám zima uškodila. 
  3. Do kelímku dáme připravenou zeminu. Do zeminy vytvoříme pikýrovacím kolíkem nebo jen prstem dírku a vložíme do ní malou rostlinku. Přihrneme k ní zeminu. Kořínky můžeme při přepichování asi o třetinu zkrátit (např. pórek). Rostlinky vysazujeme tak, aby nad zeminou byly první dva lístky. Zvlášť malá rajčátka dáváme co nejhlouběji, aby se jim vytvořilo co nejvíce kořínků.
  4. Malé rostlinky co nejdříve zalijeme, zpočátku nám k tomu dobře poslouží malý ruční rozstřikovač, ale jakmile rostliny trochu zesílí, půjde to nejlépe konvičkou.
  5. Díky přesázení budou mít rostlinky více místa a jejich kořínky pěkně narostou. Kelímky dáme na místo, kde je dostatek světla, obvykle na okenní parapet. Přílišné teplo není žádoucí (např. puštěný radiátor u okna). Na stinném místě se rostliny vytahují za světlem a jsou příliš křehké.
  6. Dubnové počasí se zdá často pěkné a láká nás umístit sazeničky rovnou na záhon, jsou však choulostivé a ranní mrazíky je snadno zničí. Na volné záhony je dáváme pro jistotu až po třech zmrzlých mužích (Pankrác, Servác, Bonifác). Pokud už nám doma kelímky překáží, můžeme je dát do skleníku nebo fóliovníku a v případě chladnějšího počasí ještě přikrýt netkanou textilií.

Jaké rostlinky nejčastěji přepichujeme? Především malé papriky a rajčata, jejichž sazeničky si snadno vypěstujeme. Ale můžeme přepichovat i jiné rostliny např. pórek, celer, lilek, mochyni, bazalku nebo měsíční jahody.

 

Další tipy a triky