Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak vařit nebo dusit rýži. Správný postup záleží na tom, jaký druh máte ve spíži

Rýže, přirozeně bezlepková potravina, patří k nejoblíbenějším surovinám. Její spotřeba pokrývá asi čtvrtinu spotřeby obyvatelstva. K nejznámějším druhům rýže patří rýže jasmínová a Basmati (obě jsou dlouhozrnné), Arborio, rýže natural (hnědá - je částečně oloupaná), rýže červená, černá, rýže na sushi. Rýže parboiled nepatří mezi odrůdy, ale vzniká formou zpracování (je předvařená, po uvaření krásně pevná a sypká)

Rýže neobsahuje cholesterol, je lehce stravitelná a sacharidy, kterých obsahuje až 75 %, umožňují využívat energii z rýže postupně. Dále obsahuje vlákninu a minimum tuku, je tedy velmi vhodná i při zažívacích obtížích. Pro svou konzistenci a neutrální chuť ji mohou i kojenci.

Správná příprava rýže

Vaření se hodí spíše pro kulatozrnné druhy rýže, kdy můžete rýži uvařit ve vodě nebo ve vývaru na rizoto, či v mléku, pokud z ní připravujete nákyp nebo kaši. Na všechna jídla, která mají kašovitou, krémovitou konzistenci se hodí právě tahle drobnější, baculatá, krátká zrníčka rýže. Uvaříte z nich italská krémová risotta, mléčné kaše, základy pro rýžové nákypy nebo na suši. Tahle rýže se před vařením nikdy neproplachuje, při vaření a míchání pak uvolňuje škrob, lepí se a houstne.

Naopak dušení pod pokličkou použijete tehdy, pokud má být výsledná rýže krásně nadýchanou samostatnou přílohou nebo ji chcete přidat do salátu. Použijte rýži s delšími a špičatými zrnky (nejlépe rýži basmati a rýži jasmínovou).

Co je potřeba na přípravu rýže?

Na jednu porci:

cca 80 g dlouhozrnné rýže, kterou si po odvážení přesypeme do hrnku - stejným hrnkem pak do rýže odměříme vodu

1 lžíci oleje

sůl

A k ruce vařečku a širší a nízký kastrol s poklicí, aby byla vrstva rýže co nejniží a spodní část pak nebyla upěchovaná váhou rýže nad ní .

Dušení přílohové rýže

  1. Odměřenou rýži ve větší míse několikrát dobře properte ve vodě, nakonec ji můžete na cedníku i spařit. Odtékající voda z rýže by už měla být zcela čistá, čirá. Zbavíte ji tím možných nečistot a části škrobu, po uvaření nebude tolik lepkavá. V cedníku rýži nechte dobře okapat.

  2. V nízkém a širším kastrolu rozehřejte tuk a na něm za stálého promíchávání zlehka opečte okapanou rýži. Rýže se obalí tukem, rozvoní se (nesmí zhnědnout) a zesklovatí.

  3. Rýži osolte, zalijte horkou vodou v poměru 1:1,5 (nebo 1:1,75, podle druhu rýže, parboiled potřebuje větší množství). Při tomhle poměru se všechna voda vstřebá a hotová rýže bude sypká. Pro lepší chuť i vůni můžete přidat půlku oloupané větší cibule, do které jste shora napíchali pár voňavých hřebíčků.

  4. Rýži v kastrolu přiveďte k varu, zakryjte a při mírné teplotě duste do měkka (cca 15 minut). Míchat už není třeba.

  5. Hotovou rýži nechte pod poklicí chvíli odpočinout a pak ji načechrejte dvouzubou vidličkou, tím získáte nadýchanou přílohu s oddělenými zrnky.

Pokud si nejste jistí dobou varu, prostě rýži přiveďte k varu a během dušení ji ochutnávejte, až bude pro vás tak akorát.

Máte připravenu tu nejjednodušší dušenou rýži. Chcete-li ji více ochutit, v rozehřátém oleji zpěňte nejprve drobně krájenou cibuli a na ní teprve osmahněte rýži. Nebo v oleji nechte osmahnout a rozvonět mletou papriku či kari koření a na tomto základu pak připravte rýži. Můžete připravit rýži staročeskou, kde přijde do základu slanina, cibule, česnek a majoránka, rýži šunkovou, žampionovou nebo pažitkovou, či rýži se zeleným hráškem.

Jak správně uvařit přílohovou ryží

  1. Rýži můžete uvařit, pokud si netroufáte na její dušení. Stejně jako v prvním případě i tuto rýži dobře propláchněte, zalijte větším množstvím osolené vody a uvařte (cca 20 minut).

  2. Rýži při vaření více hlídejte a ochutnávejte, ať ji nerozvaříte příliš.

  3. Uvařenou rýži sceďte a můžete podávat. Jen počítejte s tím, že s vodou vylejete i část živin.

  4. I tahle rýže je vhodná jako přílohová nebo ji můžete vložit do vývaru místo nudlí - pokud byste ji vařili přímo v tomto vývaru, rýže by ho zakalila.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky