Jak uvařit boloňskou omáčku. Podáváme ji s těstovinami a na talíři sypeme parmezánem
Slavná boloňská omáčka je další italskou specialitou, kterou si určitě po prvním ochutnání zamilujete. Připravuje se v mnoha verzích. Důležitou surovinou pro její přípravu jsou rajčata a nejlépe nám bude chutnat, když ji při podávání posypeme jemně nastrouhaným parmezánem.
Boloňská omáčka se podává obvykle s těstovinami, ale záleží už na vás, pro který druh těstovin se rozhodnete. Určitě bude dobře chutnat i se špagetami. A pokud vám část husté omáčky zůstane na další jídlo, můžete ji pro změnu použít k plnění tortill.
Různé varianty boloňské omáčky
Tento typ omáčky se v každé rodině připravuje trochu jinak. Je na nás, jaké použijeme maso (hovězí, vepřové, kuřecí), a na své si přijdou i vegetariáni. Omáčka totiž velmi dobře chutná i např. se sojovým granulátem. Na vaření omáčky potřebujeme dostatek času, aby získala tu správnou chuť. Stejně tak je důležité i mírné přislazení a kdo chce, přidá červené víno.
Jak uvařit boloňskou omáčku
Vybrali jsme pro vás oblíbený recept na boloňskou omáčku. Přesný rozpis surovin je u videa (viz níže).
- Na omáčku budete potřebovat mleté hovězí maso, červené víno a drcená nebo krájená konzervovaná rajčata. Dále česnek, cibuli, mrkev, petrželovou nať a řapík celeru.
- A jak se omáčka vaří? Nejprve na olivovém oleji při mírné teplotě krátce opečeme prolisovaný česnek, nakrájenou cibuli, mrkev a celer.
- Zvýšíme teplotu a přidáme mleté hovězí maso. Za stálého míchání osmahneme dohněda.
- Přidáme červené víno a necháme odpařit.
- Dále přidáme hovězí vývar, rajčata, trošku cukru a nakrájenou petrželku.
- Uvedeme do varu, pak snížíme teplotu a pozvolna vaříme až do změknutí masa cca 90 minut.
- Dochutíme solí a pepřem.
- Při podávání klademe omáčku naběračkou na talíř, doprostřed připravených těstovin. Posypeme strouhaným parmezánem a ozdobíme snítkou čerstvé petrželky nebo voňavé bazalky.
Lákají vás i další italské speciality? Podívejte se do našeho receptáře.
Komentáře