Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bulharská ljutenica: Tato zeleninová pomazánka je skvělá k pečivu i pod maso
Zdroj: Toprecepty

Kdo při cestách po Bulharsku neochutnal jejich milovanou ljutenicu, jako by nebyl. Tuto zeleninovou směs, jejíž hlavní složkou jsou pečené papriky, Bulhaři naprosto zbožňují a nedají na ni dopustit. Připravte si ji s námi.

Co domácnost, to jiný recept. To platí nejen u nás, ale také v Bulharsku. Existují recepty na ljutenicu s lilkem, který ale patří spíše do ajvaru. Některé rodiny zase mají rádi její pikantní podobu, které docílí přidáním feferonek. Jaký je však její základ?

Jak připravit bulharskou ljutenicu

Na přípravu bulharské ljutenice potřebujete 2 kg rajčat, 3,5 kg červených paprik, 0,5 hrnku oleje, 1 lžíci soli, 3 lžíce cukru, 0,5 kg cibule, 5 stroužků česneku a 4 mrkve.

  1. Veškerou zeleninu předem omyjte a očistěte. Rozpůlené papriky (zbavené stopek i semínek) pečte v předem vyhřáté troubě na 200 °C dostatečně dlouho, aby se na nich vytvořily velké tmavé puchýře, které jsou žádoucí.
  2. Ještě teplé papriky přikryjte potravinářskou fólií a nechte hodinu odpočinout, díky tomu půjde lépe odstranit jejich slupkaPo vychladnutí je oloupejte.
  3. Rajčata lehce nařízněte do kříže, spařte a oloupejte, pokud nechcete mít v ljutenici slupky. V opačném případě není nutno rajčata nijak připravovat.
  4. Cibuli a mrkev nakrájejte a společně osmahněte na oleji ve velkém hrnci (ve kterém se bude následně vařit celá várka ljutenice).
  5. Oloupané papriky a rajčata pomelte v mlýnku na maso a přidejte do hrnce spolu se zbytkem oleje, česnekem, solí a cukrem. Poté směs vařte po tu dobu, dokud se nezredukuje přebytečná tekutina a nezíská požadovanou hustotu.
  6. Směs pravidelně míchejte, aby se nezačala přichytávat ke dnu hrnce.
  7. Hotová ljutenica je hustá a z části zůstává na vařečce. Pokud chcete mít co nejjemnější konzistenci této směsi, můžete ji nakonec "prohnat" tyčovým mixérem. Zkuste si připravit část hrubější a část jemnější.
  8. Hotovou ljutenicu vlijte do předem připravených a vysterilizovaných sklenic. Poté ji zavařte po dobu 20 minut - takto vydrží minimálně do další sezóny.

Ljutenica je v Bulharsku nejvíce využívaná k přípravě fazolového salátu, ke grilovanému masu (namísto dipů) nebo jako pomazánka na pečivo - u toho nevynechejte posypání balkánským sýrem. Jaké zkušenosti s ljutenicou máte vy?

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky