Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak připravit oblíbený čaj ze sušených šípků a na co se hodí šípková marmeláda
Zdroj: Top recepty

Plody obyčejné šípkové růže, která u nás roste planě kolem lesů, polních cest a na krajích luk, jsou velmi ceněné. Nejvhodnější čas pro jejich sběr jsou podzimní měsíce - září a říjen. Šípky trháme během slunečných a suchých dnů, kdy jsou nejhodnotnější. Sbíráme pouze pevné a dobře zralé plody. Přezrálé a změklé šípky již netrháme.

Zajímavé informace o šípkové růži z knihy Encyklopedie léčivých rostlin od Dr. George D. Pamplony-Roger

  • Plody šípku jsou ceněné zvláště pro vysoký obsah vitamínu C. Udává se, že ve 100 g šípku je obsaženo 600 až 800 mg vitamínu C, což je mnohonásobně více než v citronech a v pomerančích, u nichž se uvádí ve 100 g přibližně 50 mg vitamínu C. Dalšími významnými zdroji vitamínu C jsou rybíz, který má 181 mg na 100 g, a kiwi s 98 mg na 100 g. Ještě více vitamínu C má acerola z tropických oblastí. U nás je ale královnou růže šípková.
  • Kromě vitamínu C obsahují šípky různé cukry a organické kyseliny, minerální soli, některé vitamíny z řady B, E, P a karoten.
  • Plody růže šípkové posilují organismus, doporučují se při fyzickém vyčerpání, tělesné slabosti a rekonvalescenci.
  • Zvyšují obranyschopnost organismu a jsou účinnou prevencí chřipek, nachlazení a infekčních nemocí.
  • Jsou močopudné a čistí organismus.
  • Považují se za prevenci proti osteoporóze a doporučují se pro správný růst kostí a kloubní tkáně.

Pozitivních účinků je v plodech šípkové růže ještě daleko více. Jak však všechna tato pozitiva z šípků získat?

Čerstvé plody

Nejlepší je konzumovat čerstvé zralé plody, které rozpůlíme a omyjeme pod tekoucí vodou, čímž je zcela zbavíme chloupků a semen.

Jak připravit šípkový čaj

Vyzkoušené rady najdeme v receptech našich uživatelů. Chutný čaj připravíme z celých plodů a to tak, že je přes noc namočíme ve vodě a ráno zahřejeme, ale nevaříme. Šípky můžeme použít i dvakrát nebo dokonce třikrát, druhá dávka čaje bývá chuťově a barevně výraznější. Jen pozor, vaření šípkům neprospívá.

Šetrnější cestou je plody nejprve rozdrtit – rozmixovat, rozemlet nebo roztlouct. Nejjednodušší je k drcení použít vhodný elektrický přístroj (mixér), pokud máme. Nebo vložíme plody do látkového obalu a rozdrtíme je na prkýnku pomocí kladívka. Vzhledem k tomu, že jsou suché šípky tvrdé, látkový obal dostane při drcení zabrat. Nadrcené šípky před přípravou čaje na několik hodin zalijeme vodou a před konzumací zahřejeme. Poté čaj dobře přecedíme. Drcené šípky můžeme použít i opakovaně.

Jak připravit marmeládu z šípků

Šípkovou marmeládu, likér nebo šípkové sušenky můžeme připravit podle zajímavých a osvědčených receptů našich uživatelů. Pod jednotlivými recepty najdeme v diskuzích různé rady a vychytávky, jak vše co nejlépe udělat.

Využití šípkové marmelády

Pokud jsme si šípkovou marmeládu připravili, otevírá se před námi řada dalších receptů a návodů, jak ji využít.

Růže šípková - prostá, ale významná rostlina

Růže šípková, obyčejný keř z naší přírody, v sobě skrývá velkou hodnotu. Můžeme ji zkusit objevovat i pro naši rodinu.

Další tipy a triky