Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Listové těsto je křehké a má neutrální chuť. Skládá se ze dvou druhů těst (tukového a vodánku), které jsou umístěny do několika vrstev na sebe - těsta postupně překládáme a rozvalujeme, takže po upečení jemně lístkují.

Listové těsto je univerzální pro přípravu pečiva a moučníků ve slané i sladké kuchyni. Pro svou naprosto neutrální chuť se hodí jako základ pro náplně všech možných chutí a pro svou hlavní vlastnost - lístkování - patří mezi nejoblíbenější těsta vůbec.

Jak připravit domácí listové těsto

Listové těsto se skládá ze dvou různých těst:

  1. Tukové těsto připravíme zpracováním 250 g másla a 100 g kvalitní hladké mouky do jemné hmoty, kterou dáme odpočinout do lednice.
  2. Vodové těsto (vodánek) připravíme z 250 g pšeničné hladké mouky, 120 ml studené vody, 1 žloutku, 1 lžíce octa a 1 lžičky soli. Přidáme 2 lžíce oleje.

Jak zpracovat tukové a vodové těsto

Obě těsta necháme důkladně vychladit - minimálně 1 hodinu.

  • Vodové těsto rozválíme mezi dvěma pečicími papíry na plát a totéž uděláme i s druhým těstem.
  • Na vodové těsto položíme tukové, rozválíme, přeložíme třetinu těsta z levé strany směrem do středu a přes ni třetinu z pravé strany. Uložíme na 30 minut do lednice.
  • Rozvalování a překládání ještě dvakrát zopakujeme a těsto dáme pokaždé vychladit - po posledním zpracování klidně i na celou noc.

K čemu se dá použít listové těsto

Z listového těsta připravujeme koláče, šátečky, rohlíčky, štrúdly, kremrole a řezy pro sladkou kuchyni. Slané croissanty, tyčinky, krekry, záviny a mnoho jiných dobrot připravíme nejen z domácího listového těsta, ale i z chlazeného a mraženého z obchodu - tomu domácímu se však nikdy nevyrovnají.

Pokud si na dvousložkové listové těsto netroufnete, zkuste použít jednodušší způsob přípravy, s kterým vám poradí naše video:

Komentáře

Další tipy a triky