Jak využít hlávkové zelí? Vyrobte z něj kysané zelí nebo zeleninovou čalamádu
Zelí je pro naše zdraví velmi prospěšnou surovinou plnou vitamínů a jeho sezóna nastává především v zimním měsících. Nejčastěji využíváme kysané zelí jako oblíbenou přílohu k masu nebo také k plněným knedlíkům.
Hlávkové zelí seženeme v supermarketu bílé nebo červené a využít ho můžeme v široké škále pokrmů, ať už na tradiční zelňačku, do rolády či v syrovém stavu do nakládané čalamády. Nejraději ho máme jako přílohové kysané zelí k pečené kachně, huse nebo vepřovému masu.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Kysané zelí
Kysané zelí obsahuje prospěšné vitamíny a také přírodní probiotika vhodná pro naše trávení. Důležitou fermentaci zajistí bakterie mléčného kvašení, které přemění sacharidy obsažené v zelí v kyselinu mléčnou. Zelí nakládáme společně se zeleninou jako "čalamádu".
Tradiční pokrmy ze zelí
Dušené kysané zelí podáváme nejčastěji jako přílohu k pečené kachně či huse, k plněným knedlíkům s uzeným masem, k bramborákové cmundě, k jelítku nebo také k bramborovým strapačkám. Dále nemůžeme opomenout hřejivou polévku "zelňačku" a segedínský guláš.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
15 nejlepších receptů na vánoční cukroví: Prohlédněte si výběr z našeho receptáře
Vynikající išlské dortíčky podle Sandtnerky: Tradiční cukroví jako od babičky voní kakaem, skořicí a rumem
Deset odpovědí na nejčastější otázky na téma kysané zelí. Jak ho naložit a ochutit, jak dlouho zelí kvasí a jak ho používat
Komentáře