Hlíva ústřičná je považována za královnu mezi houbami. Není pochyb, že její zařazení do jídelníčku prospívá našemu zdraví a zlepšuje naši imunitu. Pěkné svěží trsy hlívy se hodí do mnoha jídel. Můžeme se nechat inspirovat nejoblíbenějšími recepty z našeho receptáře.
Populární hlíva ústřičná
Populární hlívu snadno zpracujeme. Stačí ji očistit a nakrájet. Nejčastěji ji dáváme do polévek, gulášů a pod maso. Je ale skvělá i do pomazánek, rizot, k zapékání, na grilování nebo na řízky v trojobalu. Přebytek hlívy lze nakládat, mrazit nebousušit a ve formě prášku používat jako koření.
Oblíbené polévky s hlívou, někdy nazývané "falešné dršťkové", nás příjemně zahřejí během chladných dnů. Základem je často na oleji osmahnutá jemně nakrájená cibule. K cibulce přidáme na nudličky nakrájenou hlívu. Po chvíli přisypeme koření (i červenou papriku) a zalijeme vodou nebo vývarem. Polévku solíme až po změknutí hlív.
Hlíva je ceněná na přípravu různých gulášů a omáček. Základ je stejný jako u polévek. Guláše podáváme buď s pečivem nebo s knedlíkem, rýží, bulgurem či těstovinami. Hlívu na paprice zahustíme smetanou, ve které jsme rozmíchali hladkou mouku. Pokrm dobře okořeníme.
Hlívové vršky, ochucené pepřem a drceným kmínem, obalíme v hladké mouce a zprudka osmažíme na oleji. Podáváme s chlebem jako minutku. Hlívu můžeme podávat opečenou s chilli papričkou a dochucenou plátky česneku. Též je oblíbená v troubě zapečená hlíva s bramborami a smetanou.
Ochucenou a na nudličky nakrájenou hlívu můžeme zapékat v alobalu. Pokud ji budeme zapékat pouze krátce, společně se sýrem, tak ji, podle našeho receptu, nejprve opečeme na tuku s jarní cibulkou, česnekem a tymiánem. Zapečená hlíva se dobře hodí i k uvařeným těstovinám.
Hlívu můžeme, stejně jako další houby, usmažit v trojobalu. Před obalováním ji dochutíme utřeným česnekem. Usmaženou hlívu podáváme s bramborem. Na grilování používáme vršky hlív, které dopředu naložíme do marinády. Nožičky hub potřebují při každé tepelné úpravě více času na změknutí než vršky.
Hlíva ústřičná si našla mnoho příznivců. Je považována za nejzdravější houbua zdroj mnoha užitečných látek a vitamínů. Kupujeme pouze pěkné a zdravé houby. Po nákupu je brzy spotřebujeme, v chladničce je skladujeme nejdéle tři dny od nákupu.
Komentáře