Jak připravit jahodník na novou sezónu. Zajistíme rostlinám dostatek živin
Jahody jsou výtečné ovoce našich zahrad, snadno se pěstují a rozmnožují, brzy plodí a jejich plody jsou velkou lahůdkou. Nejlepší jsou hned po sklizni, ale můžeme je snadno mrazit nebo zpracovat na džemy a sirupy. Poradíme, jak se o jahodníky postarat na začátku sezóny.
Přes zimu mají jahodníky klidový režim, ale na jaře se začínají probouzet do nové sezóny. V tomto období potřebují dobrou péči, aby přinesly očekávaný užitek. Jakmile je příznivé počasí, obvykle na začátku dubna, ošetříme jahodníky po zimě tak, jak to potřebují.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Péče o jahodníky na volné půdě
Pro začátečníky máme několik tipů:
- Jahodníky zbavíme oschlých a poškozených listů, vezmeme si na pomoc ostré zahradnické nůžky.
- Záhony vyčistíme a zbavíme všech plevelů. Odnože lze použít na založení nového jahodového záhonu.
- Půdu kolem jahodníků opatrně nakypříme.
- Pokud některé jahodníky uschly, vyměníme je za nové.
- Rostliny přihnojíme. Používáme především uleželý kompost, granulovaný hnůj, Cererit nebo NPK. Lze použít hnojivo ze slepičinců nebo speciální hnojivo, které je určené pro jahodníky. Oblíbenou alternativou je také kopřivová jícha, zákvas.
- Kolem rostlin můžeme dát přírodní mulč, nejlépe slámu - plevely pak porostou pomaleji a půda si bude lépe držet vláhu.
- Při suchém počasí se postaráme o zavlažování.
- Pokud ještě hrozí mrazíky, tak rostliny, na kterých se už tvoří květy, přikryjeme bílou netkanou textilií.
Pěstování na černé textilii
Při pěstování na černé textilii je naše péče o jahodníky snadná a rychlá. Rostliny zbavíme oschlých listů, záhony vyčistíme, jahodníky přihnojíme, v případě potřeby zavlažujeme. Přikrytá půda vysychá pomaleji než nepřikrytá.
Těšíte se už na čerstvé jahody? První ovoce už může začít dozrávat koncem května, následující video vás naladí na tuto letní lahůdku.
Komentáře