Jak si připravit doma kandované ovoce. Je to oblíbená sváteční pochoutka i milý dárek
Kandované ovoce je pochoutka, kterou si dopřáváme hlavně o Vánocích. Je to vlastně ovoce, které je důkladně proslazené – napuštěné cukrem. Díky vysokému podílu cukru je trvanlivé a konzervované. Kandované ovoce si můžeme koupit hotové nebo si ho můžeme sami vyrobit.
Proces kandování ovoce
Při kandování se povařené ovoce máčí v silném cukernatém roztoku, který se postupně zahušťuje dalším a dalším cukrem. Koncentrace cukru v roztoku je ke konci procesu až 75 %.
Proces kandování je poměrně časově náročný - trvá přibližně 5 - 10 dnů, přičemž skutečně potřebný čas závisí na zvoleném druhu ovoce a jeho velikosti. Během procesu dochází k výměně vody v ovoci za cukr. Přestože nám kandování zabere více času, je jednoduché a můžeme si ho vyzkoušet v domácích podmínkách.
Mohlo by vás zajímat
Vhodné druhy ovoce
Ke kandování se používá zralé a kvalitní ovoce. Dále potřebujeme krystalový cukr a samozřejmě vodu.
Kandujeme především třešně, švestky, meruňky, jablka, jahody, hrušky, broskve, banány, mango, kiwi, ananas a další ovocné druhy. Kromě klasického kandování máme v Receptech našich uživatelů i návod na pikantní specialitu - "ovocnou hořčici".
Kandovat můžeme pomerančovou, mandarinkovou a citronovou kůru i dužinu.
Pod žádanými recepty našich uživatelů jsou často inspirativní diskuze, ze kterých načerpáme mnoho rad a ty nám pomohou vyvarovat se omylů a chyb, které už udělal někdo před námi.
Oblíbené kandování dýní
Kandování cuket
Kandovaný zázvor
Kandované květy
Příprava ovoce ke kandování
Ovoce nejprve omyjeme, očistíme a zbavíme pecek. Větší druhy nakrájíme na plátky nebo kostky. Druhy, které budeme kandovat vcelku, propícháme špejlí, aby cukerný roztok snadněji pronikal dovnitř.
Máčení ovoce v cukerném roztoku
Ovoce krátce povaříme nebo napaříme. Vodu, použitou k povaření, nevyléváme, ale využijeme ji na přípravu cukerného roztoku. Cukerný roztok (sirup) připravíme svařením vody s cukrem. Jakmile je roztok připravený a ještě horký, použijeme ho k zalití ovoce. Následující den ovoce vyjmeme, do roztoku přidáme cukru a znovu ho povaříme. Horkým roztokem opět zalijeme ovoce. Takto pokračujeme i v dalších dnech. Nakonec ovoce vytáhneme z roztoku, necháme okapat a dosušíme.
Výsledný produkt obsahuje vysoký podíl cukru a je velmi kalorický.
Uložení kandovaného ovoce
Kandované ovoce skladujeme v dobře uzavřené nádobě. Při dobrém skladování je trvanlivé.
Využití kandovaného ovoce
Kandované ovoce se může konzumovat přímo - jako mlsání, ovšem vydatné a kalorické. Ale hlavně se nadrobno nakrájené kousky kandovaného ovoce používají do svátečních těst na sladké chlebíčky a jiné pochoutky.
Zvlášť oblíbenými a ceněnými dobrotami s obsahem kandovaného ovoce jsou biskupský chlebíček a marokánky. Kandované ovoce najde uplatnění i v dalších receptech na vánoční cukroví.
Kandované ovoce - kaloricky vydatná pochoutka
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Babiččina kynutá bábovka nejen k odpolední kávě. Voní tradicí a chutná po kandovaném ovoci
Kalendář vánočního pečení 2022: Kdy se pustit do pečení perníčků, kdy zadělat na linecké a jak na krémy? Přehledný manuál + recepty
V akci: Rum o 70 korun levnější láká k výrobě perfektního cukroví. Nabízí se skvělé vosí úly nebo lahodné rumové kuličky
Komentáře