Jak na dokonalé koblihy: Nadýchaný moučník z kynutého těsta usmažíte na oleji
Koblihy patří k masopustu, ale můžeme si je usmažit kdykoliv během roku, třeba na chalupě, když nemáme k dispozici troubu. Smažíme je ve vysoké vrstvě oleje, po usmažení je plníme krémem nebo marmeládou.
Kvásek na kynuté koblihy
Tradiční koblihy připravujeme z kynutého těsta, proto si nejprve nachystáme kvásek z droždí. Na rozdíl od jiných kynutých těst, do kvásku na koblihy můžeme použít hrubou mouku. Po vzejití kvásku zpracujeme těsto s ostatními surovinami.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Co patří do těsta na koblihy
Na koblihy dále potřebujeme hladkou mouku, vejce, strouhanou citronovou kůru, cukr krupici, mléko, sůl, trošku másla a rum. Díky rumu totiž koblihy nenasáknout tolik tuku při smažení. Těsto musí být důkladně propracované, nesmí se lepit. Necháme ho v míse kynout, přitom ho přikryjeme utěrkou, aby neosychalo.
Správně nakynuté těsto
Až těsto dvojnásobí objem, rozdělíme ho na kousky stejné hmotnosti (aby se stejně rychle smažily), z kousků vyválíme pěkné kulaté tvary a necháme je přikryté znovu kynout, aby se objem znásobil 2–2,5krát. Těsto musí být dobře vykynuté.
Při smažení musí plavat
Poté koblihy smažíme ve vysoké vrstvě oleje, musí totiž během smažení plavat. Smažíme je cca 2 minuty z každé strany, na koblihách se přitom vytvoří pěkný proužek. Vytahujeme je děrovanou lžící nebo kuchyňskými kleštěmi. Klademe je na papírový ubrousek.
Plnění koblih krémem nebo marmeládou
Hotové koblihy ještě můžeme naplnit marmeládou nebo krémem, a to pomocí otvoru, který vytvoříme na boku koblihy. K plnění použijeme cukrářský sáček. Na závěr koblihy lehce posypeme práškovým cukrem a podáváme co nejdříve po usmažení.
Pokud máte chuť na koblihy, můžete je vyzkoušet třeba podle následující receptu s názorným videem.
Komentáře