Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Rebarborová marmeláda nebo džem: Osvěžující dobrota nakyslé chuti výtečně chutná na palačinkách
Zdroj: Top recepty

Marmeláda z rebarbory má příjemně pikantní nakyslou chuť, je osvěžující a výborně chutná na čerstvém pečivu nebo palačinkách. K rebarboře, která sama o sobě není příliš chuťově výrazná, doporučujeme pro ochucení přidat menší množství další suroviny. Vyzkoušejte třeba jahody, banány nebo zázvor.

Řapíky rebarbory jsou oblíbenou surovinou do kuchyně. S jejich sklizní začínáme v době, kdy ještě nemáme čerstvé ovoce. Přestože se jedná o rostlinu, velmi dobře se hodí do různých moučníků. Před kuchyňským zpracováním je potřeba řapíky oloupat. Rebarbora je sama o sobě výrazně kyselá a proto potřebuje více přisladit. Krátkým spařením se část kyselosti odstraní.

Marmeláda nebo džem z rebarbory

Pokud máte na zahradě více rostlin rebarbory, nejspíš nestihnete všechny řapíky spotřebovat a přemýšlíte, jak je uložit na pozdější použití. Jednoduchým způsobem je mražení, ale část úrody lze využít i na výrobu výborných marmelád a džemů. Kyselou chuť rebarbory vylepšíme dalším ovocem podle možnosti. Podle našich receptů můžete přidat např. jahody, ostružiny, banány nebo ananas.

Rebarborová marmeláda se zázvorem 

Na základní dávku pikantní a osvěžující marmelády podle našeho receptu potřebujete 1 kg očištěné rebarbory, 125 ml vody, šťávu z jednoho citronu, 5 cm čerstvého zázvoru, 750 g cukru, 60 g kandovaného zázvoru a 2 lžíce jemně nasekané čerstvé máty.

  1. Řapíky rebarbory oloupeme a nakrájíme na kousky (cca 1 cm).
  2. Vložíme je do hrnce, přidáme citronovou šťávu a vodu na podlití, přivedeme k varu. Vody nedáváme více, než je uvedeno v receptu, protože rebarbora po chvíli pustí hodně vody.
  3. Čerstvý zázvor oloupeme, rozkrojíme na cca 5 částí a přidáme do hrnce.
  4. Za častého míchání vaříme do změknutí rebarbory. Potom odstraníme zázvor.
  5. Pak přidáme cukr a mícháme do jeho rozpuštění. Znovu přivedeme k varu a mícháme až do zhoustnutí. Během vaření odstraňujeme pěnu.
  6. Na závěr přisypeme jemně nakrájený kandovaný zázvor a nasekanou mátu. Zamícháme a hned plníme do sklenic.
  7. Sklenicím otřeme hrdla, zavíčkujeme, obrátíme dnem vzhůru a necháme zchladnout. 

Následující video vám ukáže, jak při výrobě marmelády postupovat:

Vařili jste už marmeládu nebo džem z rebarbory? Budeme rádi za vaše tipy nebo postřehy do komentářů pod článkem.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky