Jak připravit osevní plán? Vše si promyslíme před nákupem semínek na další sezónu
Plánování osevních a výsadbových postupů je důležité. Bez plánování a rozumného systému bude naše zahradničení nepřehledné a nejspíš se nevyhneme zbytečným pěstitelským chybám. Ale když si vše dobře promyslíme, můžeme se pustit do nakupování semínek.
Nejlepší je plánovat osetí a osázení zahrady na několik let dopředu. Samozřejmě takové plány nemusí být zcela přesné, ale potřebujeme vědět např. kde budou brambory a kam dáme záhon jahod. Plodiny budeme postupně na záhonech střídat a přestože nám plánování na začátku zabere více času, později nám čas naopak ušetří.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak připravit osevní plán
Plánování se určitě vyplatí a nemusí se jednat o nic složitého.
- Ideální je obdělávanou plochu napřed změřit a údaje si zapsat. Nakreslíme si tvar záhonů a v klidu si doma promyslíme, jak nám vše bude nejlépe vyhovovat.
- Na plánování potřebujeme obyčejnou tužku a papír, vše je potřeba názorně kreslit. Hodit se bude také guma, opravám se asi nevyhneme.
- Obdělávanou plochu, zatím jen na papíře, rozdělíme na tři nebo čtyři díly a pro každý díl naplánujeme rostliny. Na třech dílech bude "rotovat" zelenina a na čtvrtý díl můžeme dát vytrvalé rostliny, které nestěhujeme každý rok (jahody, vytrvalou zeleninu, bylinky).
- Osetí a osázení třech dílů se bude během následujících let střídat. Kdybychom rostliny nestřídali, půda by se jednostranně vyčerpala a její úrodnost by se snížila. Snáze by se šířily různé choroby a škůdci by se vesele rozmnožovali.
- Různé druhy zeleniny mají odlišné požadavky na výživnost půdy. Nejnáročnější rostliny pěstujeme v první trati na čerstvě vyhnojené půdě, patří sem např. plodová zelenina, celer, zelí a pór. Ještě druhý rok po vyhnojení (v druhé trati) je půda poměrně výživná - pěstujeme již méně náročné druhy (např. mrkev, ředkvičky, červenou řepu, špenát). Poslední rok (v třetí trati) se zaměříme na nenáročné rostliny (např. na luskoviny). Pak půdu opět dobře vyhnojíme a koloběh se může opakovat.
- Při střídání rostlin bereme v úvahu i další pravidla např. vhodné sousedy a následné plodiny.
- Když do jednotlivých částí nákresu zapíšeme rostliny pro jarní výsevy a výsadby, zamyslíme se ještě nad dalším průběhem sezóny. Některá zelenina bude brzy sklizená (špenát) a na uvolněné místo můžeme vyset nebo vysadit následné plodiny (např. rajčata) - to také zahrneme do plánu.
- Když víme, kolik prostoru budeme na jednotlivé druhy zeleniny mít, můžeme si připravit semínka. Některá možná máme od loňska, další dokoupíme.
Komentáře