Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Knedlíky z kynutého těsta jsou klasikou, kterou si pamatujeme ještě od našich babiček. Dají se připravovat s různými druhy ovoce a výborně chutnají i s rebarborou. A co teprve když je posypeme tvarohem, skořicí, mákem, osmahnutou strouhankou nebo mletými ořechy či kokosem. Možností je celá řada.

Na kynuté knedlíky stačí pouze několik surovin, které obvykle doma máme v zásobě. Těsto vyjde velmi levně a do knedlíků zužitkujeme čerstvé, mražené nebo zavařené ovoce. Samozřejmě úplně nejlepší jsou z čerstvého. Hned na začátku sezóny začneme s rebarborovou náplní, pak pokračujeme jahodovou, meruňkovou a borůvkovou. Na podzim končíme švestkovou. K odlišným náplním jsou výborné různé posypky, např. k jahodám a meruňkám se hodí tvaroh, ke švestkám mák.

Kynuté knedlíky s ovocem

Suroviny na kynuté knedlíky si připravíme do kuchyně. Pokud mají pokojovou teplotu a jsou v teplém prostředí, kynutí bude probíhat rychle. Potřebujeme hrubou mouku, sůl, mléko, droždí, vejce a cukr. Kynuté knedlíky se vyplatí připravit rovnou ve větší dávce a část si po uvaření a vychladnutí hned zmrazit na pozdější využití.
  1. Na základní dávku potřebujeme 1 kg hrubé mouky, 0,5 litru mléka, 2 lžičky soli, 2 vejce, 1 lžíci cukru a 1 kostku droždí.
  2. Z kvasnic, trošky vlažného mléka, cukru a třech lžic mouky připravíme kvásek a necháme ho na teplém místě vzejít.
  3. Do mísy dáme zbývající suroviny a přidáme k nim kvásek. Vše dobře propracujeme. Tužší těsto poprášíme moukou a necháme cca hodinu kynout.
  4. Poté z těsta vytvoříme váleček, který rozkrájíme na kousky. Každý z nich upravíme a trochu roztáhneme.
  5. Na každý dílek položíme ovoce a přidáme trochu krystalového cukru. Rozkrojené ovoce (např. meruňky nebo švestky) klademe řeznou stranou vzhůru, aby těsto zbytečně nevlhlo. Cukr dáme do prohlubně v ovoci. Práce jde rychleji, když nejprve na kousky těsta rozdělíme ovoce, pak přisypeme lžičkou cukr a až nakonec všechny knedlíky postupně zabalíme.
  6. Knedlíky dobře uzavřeme, položíme spojem na pomoučněný vál a necháme ještě asi 15 minut kynout.

Jak uvařit kynuté knedlíky

Knedlíky můžeme uvařit buď v hrnci s vroucí vodou nebo nad párou. Popíšeme vám postup při vaření ve vodě.

  1. Do vroucí vody vkládáme vždy jen takové množství knedlíků, které příliš neochladí vodu. Navíc knedlíky potřebují při vaření dostatek prostoru a neměly by se vzájemně tísnit.
  2. Nejprve je vaříme pět minut přikryté pokličkou, potom je otočíme a dovaříme ještě 3–5 minut odkryté. Doba vaření se odvíjí od velikosti knedlíků.
  3. Tip: Pokud do knedlíků dáváte mražené ovoce, raději ho nejprve nechte rozmrazit, jinak bude střed knedlíků k uvaření potřebovat více času, ale těsto už by mohlo být převařené.
  4. První knedlík pro jistotu rozkrojíme, abychom poznali, zda je těsto hotové. Další knedlíky ihned po uvaření propícháme vidličkou (stačí 3 vpichy), aby mohla unikat pára. Jinak knedlíky "ztuhnou", srazí se a ztratí příjemnou kyprost.
  5. Hotové knedlíky jsou nejlepší brzy po uvaření. Pokud vychladnou, ohřejeme je na pařníku. Podáváme se zvolenou posypkou, oslazené práškovým cukrem nebo medem a omaštěné rozpuštěným máslem.

V následujícím videu můžete zhlédnout přípravu a vaření kynutých knedlíků. Mohlo by vás zaujmout i složení těsta, místo hrubé mouky je tentokrát použita dětská krupička.

Přejeme dobrou chuť a ty nejlepší knedlíky na talíři.

 

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli