Jak připravit silný masový vývar. Máme pro vás jednoduchý postup
Masový, zeleninový nebo smíšený vývar se v kuchyni rozhodně neztratí. Používá se do polévek, omáček či do základu dalších jídel. Jeho intenzita se odvíjí od doby vaření. Čím déle se vaří, tím je silnější a má výraznější chuť.
Masový vývar obsahuje celou řadu živin, včetně bílkovin, které se z masa během vaření uvolňují. Je osvědčeným pomocníkem při boji s nachlazením a příjemně nás prohřeje. Vyrobit silný vývar není nic složitého, musíme ale dodržet několik zásad, aby se povedl a nebyl zakalený nebo slabý.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Do masového vývaru se hodí i zelenina
Vývar můžete připravit pouze z masa, ale přidáním zeleniny mu dodáte tu správnou chuť. Čistě zeleninový vývar ocení především vegetariáni a ti, kteří preferují lehčí stravu.
- Maso i kosti dejte napřed zatáhnout do trouby, pečte na 180 °C po dobu 20 minut. Výsledkem bude v závěru postupu opravdu voňavý a silný vývar.
- Zatažené maso s kostmi vložte do hrnce, přidejte zeleninu. Zeleninu je potřeba vařit v celku, dlouhým vařením by se jinak úplně rozvařila a ztratila by typickou chuť. Vše zalijeme studenou vodou a přivedeme k varu.
- Vývar necháme lehce probublávat, takzvaně táhnout, několik hodin. Během vaření sbíráme pěnu, aby nebyl vývar zakalený. Nakonec ho scedíme a můžeme doplnit pokrájenou zeleninou a masem z kostí.
- Tip: Abychom docílili čirého vývaru, připravíme si sníh ze 3 bílků a ten přidáme do vychladlého vývaru. Bílky na sebe navážou nečistoty a zachytí se při posledním cezení přes utěrku.
Vyrobený silný vývar můžeme ihned použít nebo krátkodobě uchovat v lednici, případně zmrazit nebo zavařit. V následujícím videu se můžete podívat, jak se připravuje kuřecí vývar.
Komentáře