Jak prostřít vánoční stůl podle videa. Oblíbené štědrovečerní zvyky a tradice
Štědrý den je zvláštní den, ke kterému se vážou krásné vzpomínky mnoha z nás a také očekávání něčeho pěkného a nejlepšího. Na tento den se dlouho těšíme, náležitě připravujeme a přáli bychom si vše mít naprosto dokonalé, perfektní a pod kontrolou. To platí pro sváteční stůl a vše ostatní kolem příprav.
Napříč národem by se našlo jen málo těch, které vánoční čas nechává chladným. Zvláště ženy všeho věku si přípravy náležitě užívají, navzdory úsilí, které přitom musí vynaložit. Motivuje nás touha udělat radost těm nejbližším, a to nejen dárečkem, ale hlavně neopakovatelnou atmosférou. Přejeme si vše dobré a chceme to samé rozdávat.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak prostřít vánoční stůl
Celá domácnost se večer shromáždí u svátečně prostřeného stolu, ze kterého už na první pohled dýchá vánoční nálada. Nechte se inspirovat naším videem, ale připravte tabuli přesně na míru vaší rodině.
- Můžete zvolit oblíbenou kombinaci barev - zelenou, červenou a světlou. Když stůl ještě doplníte přírodními materiály, bude to dokonalé.
- Zelenou barvu tabuli poskytne výzdoba chvojím, červenou drobné ozdoby, světlý může být ubrus, na kterém vše krásně vynikne, nebo prostírání.
- Větvičky jehličnatých dřevin (chvojí) jsou takřka nepostradatelné. Krásně voní a k zimě patří. Můžete použít živé větvičky, ale postačí i umělé, zvlášť když je budete dávat přímo na stůl.
- Drobné ozdoby potěší určitě děti, ale zaujmou také dospělé. S pomocí drobností dotáhneme všechny detaily a vytvoříme něco pěkného pro oko.
- Možná ubrousky běžně na stole nemáte, ale u sváteční tabule by neměly chybět, nejlépe ozdobně poskládané. Naučte se je skládat podle videa do tvaru stromečku, určitě budou mít úspěch.
Kouzlo štědrovečerní tabule
Některé zdánlivé drobnosti mají svou symboliku.
- Svíce mají své důležité místo. Adventní věnec má již zapálené všechny svíčky, na Štědrý večer si rozsvítíme pátou bílou svíčku, která je uprostřed, nazývá se svíce Krista.
- Rybí šupinka v sobě nese kousek tajemna. I naše babičky ji dávaly pod talíř, prý aby tím zajistily rodině finanční hojnost.
- Všimli jste si ve videu provázku, který obtáčí stůl? Přesně tak by měla rodina držet pohromadě i v následujícím roce.
- Zvoneček je nejen krásnou ozdobou, ale má také svůj důležitý účel. Když se večeře pomalu chýlí k závěru a děti netrpělivě poposedají, jeden z dospělých se nenápadně vzdálí a po chvíli se ozve zvonění zvonečku, které zve k rozsvícenému stromku.
- Také necháváte u stolu jednu volnou židli? V minulosti jsme krásné chvíle prožili s blízkými lidmi, kteří už možná nejsou mezi námi. Prázdné místo nám je připomene. A co kdyby přišel nečekaný host ...
Za okny svítí světýlka a na obloze vyhlížíme první hvězdu. Jakmile se objeví, rodina může zasednout k večeři. Vše je připraveno.
Štědrý večer nastal
Tlumená hudba hraje koledy a na hodovníky čeká rybí polévka a smažený kapr s výtečným bramborovým salátem. V některých regionech se připravuje vánoční kuba, tradiční jídlo z krup, hub a česneku, nebo jáhelník s jablky a švestkami. Nesmí chybět cukroví, vánočka a mísa s ovocem. Přestože si večeři každý připraví tak trochu po svém, představu o tradičním štědrovečerním jídle máme všichni zapsanou hodně hluboko v sobě.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Komentáře