Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pečivo je nedílnou součástí našeho každodenního stravování. Ne vždy se nám ale chce do obchodu pro čerstvé, ačkoliv si na něm pochutnáme nejlépe. A proč plýtvat? Rozpečte si starší pečivo, které bude jako čerstvé.

Starší pečivo lze použít k výrobě strouhanky či upečení žemlovky, ale také se dá rozpéct a tím docílíme jeho chuti jako začerstva. Rozpéká se samostatně, může se však zapéct i se sýrem či salámem, čímž vznikne skvělá snídaně, svačina či večeře.

Jak jednoduše rozpékat pečivo

S našimi tipy už nebudete zbytečně vyhazovat starší pečivo. Snadno mu vdechnete nový život za pomoci trouby, horkovzdušné fritézy, mikrovlnky či topinkovače.

  1. Topinky jsou skvělým řešením pro starší chléb nebo bagety. Nemáte-li v oblibě ty připravované na oleji, doporučujeme využít horkovzdušnou fritézu, ze které vyndáte po 3 minutách při 200 °C dokonale křupavé topinky bez použití tuku.
  2. Mikrovlnná trouba je ideální volbou, pokud spěcháte a rozpečené pečivo budete ihned konzumovat. Stačí ho v ní ponechat 15 vteřin a bude opět vláčné. Jen pozor, jak rychle změkne, tak rychle zase ztvrdne, jezte ho tedy co nejdříve.
  3. Koláče, buchty a jiné dobroty, které toužíte mít opět dokonale vláčné, nikoliv křupavé, před ohřevem zabalte do alobalu nebo do navlhčené papírové utěrky. Alobal lze použít v horkovzdušné troubě či na grilu, papírová utěrka zase najde své využití nejlépe v mikrovlnné troubě, do které alobal nelze použít.
  4. Chcete-li k rozpeku použít horkovzdušnou troubu, stačí ji předehřát na 180–200 °C, vložit pečivo na mřížku a kontrolovat jeho požadovanou úpravu. Zpravidla do 5 minut je pak všechno pečivo dokřupava rozpečeno.
  5. Toustovač, topinkovač nebo stolní gril vám také mohou pomoci. Jejich výhodou je mimo jiné i to, že disponují k tomuto účelu přímo daným programem.
  6. Rozpékané pečivo je nutné hlídat, aby se příliš nevysušilo. Pokud se vám to však stane, nezoufejte. Po vychladnutí ho využijte k přípravě strouhanky.
  7. Zamrazené pečivo snadno rozpečete v horkovzdušné fritéze či troubě, při 200 °C můžete zpravidla do 10 minut jíst pečivo jako čerstvé (podle jeho velikosti). Fritéza se nepředehřívá, o to je pak příprava i samotný rozpek rychlejší.

Základem pro udržení pečiva v chutném stavu je jeho nákup v rozumném množství, ale i jeho správné skladování. Plastové sáčky nejsou vhodnou volbou, za to lněné pytlíky jsou nedocenitelnými pomocníky. Upečete si s námi rohlíky jako dech?

Komentáře

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli