Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak sázet rajčata? Máme pro vás tipy pro jejich úspěšnou výsadbu a pěstování
Zdroj: Pixabay, Katharina N.

Rajčata jsou oblíbeným druhem plodové zeleniny, kterou si snadno vypěstujeme i v našich podmínkách. Předpěstované sazeničky vysazujeme do volné půdy v druhé polovině května, jakmile pomine nebezpečí jarních mrazíků.

Sazenice rajčat si můžeme buď koupit předpěstované, nebo si je sami vypěstovat s dostatečným předstihem před plánovanou výsadbou. Pokud je pěstujete za oknem, nejspíš už se těšíte, že je co nejdříve vystěhujete do zahrady. Rajčata rychle rostou a doma již začínají překážet.

Tipy pro úspěšnou výsadbu rajčat

Přestože je pěstování rajčat jednoduché, má svá pravidla, která se vyplatí dodržovat, aby rostliny přinesly dobrou úrodu. 

  • Vysazujeme kvalitní pěkné a zdravé sazenice. Vybíráme z osvědčených odrůd, vhodných pro naše zahradní podmínky. Ohledně konkrétní odrůdy se můžete poradit se zkušenějšími sousedy, kteří je pěstují v podobných podmínkách.
  • Rajčata vysazujeme do záhonů, teprve když se ustálí teplota a podle předpovědi počasí již nehrozí přízemní mrazíky. Obvykle to bývá v druhé polovině května. Pokud přece mrazíky přijdou, je vhodné rajčata na noc zakrýt netkanou textilií nebo fóliovými kryty.
  • Rajčata vysazujeme na osluněný záhon, vhodný není velký stín, ani přílišné parno. 
  • Záhon by měl být dobře a do hloubky připravený a vyhnojený (kompost, hnůj, NPK, Cererit).
  • Hned při vysazování rajčat k rostlinám dáváme oporu, později bychom mohli poškodit kořeny. Jako oporu použijeme buď dostatečně dlouhou dřevěnou laťku nebo drátěné tyče, které se k tomuto účelu prodávají. Jsou točené, proto k nim rajčata nemusíme přivazovat, ale pouze je do nich upevňujeme, "vplétáme". Jen dejte pozor na oči, drátěné tyče je vhodné pospojovat a zabezpečit, aby nebyly nebezpečné.
  • Rajčata vysazujeme výrazně hlouběji, než rostly v kelímku nebo květináči. Z celé části, která je pod zemí, vznikne kořenový systém a sazenici se bude o to lépe dařit.
  • Další užitečnou zásadou je vysazovat rajčata šikmo, i tímto podpoříme tvorbu kvalitních kořínků.

Péče o rajčata po výsadbě

Následující péče o rajčata je také důležitá:

  • Sazenice hned zalijeme a po výsadbě je dostatečně zavlažujeme, aby dobře zakořenily.
  • Jakmile sazenice zakoření, již zálivku omezíme. Rajčata tím budou "motivovaná", aby natahovala kořínky k další vláze, budou se ještě více snažit a tím ještě lépe zakoření a budou později dobře snášet letní vedra. Pokud je budeme stále dostatečně zalévat a rajčata se nebudou muset snažit získávat další vláhu, zvyknou si na "blahobyt" a nezískají správnou odolnost a houževnatost.
  • Rajčata zásadně zaléváme ke kořenům, nepoléváme zbytečně listy, abychom předešli houbovým chorobám.
  • Tyčkové odrůdy je třeba začít hned od začátku vylamovat. Ponecháváme pouze jeden hlavní výhon (někdy dva) a ostatní vylamujeme. V opačném případě by rostliny sice měly spoustu zeleně, ale jen malé plody, které by pomalu dozrávaly.
  • Pamatujeme na přihnojování a ochranu proti houbovým chorobám.
  • Tip, jak získat další sazenice rajčat: Potřebuje ještě více sazenic tyčkových rajčat? Vložte do vlhké zeminy vylomené výhonky, brzy jim narostou kořínky a tímto způsobem snadno a zadarmo získáte nové rostliny.

Pěstování rajčat z vlastních semínek

Ještě jedna rada na závěr: Pokud si budete chtít ponechat semínka z vlastních rajčat, pěstujte pouze rostliny, které nemají v názvu F1, takové se k dalšímu množení nehodí, protože u jejich potomků nemůžeme očekávat vlastnosti původní rostliny.

Rajčata se v kuchyni neztratí

Rajčata jsou výborná nejen čerstvá, ale i jako skvělá surovina k dalšímu zpracování a do mnoha oblíbených jídel. Jejich pěstování se určitě vyplatí, i když máme pouze malou zahrádku. Dají se pěstovat dokonce ve velkém květináči na balkoně.

Na závěr pro vás máme recept na rajčatovou omáčku na těstoviny. Je výborná a z vlastních rajčat úplně nejlepší. Postup přípravy vám ukáže názorné video.

Budeme rádi i za vaše tipy a rady na vysazování a pěstování rajčat. Můžete nám je napsat do komentářů pod článkem.

 

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli