Jak sbírat léčivé bylinky. Důležité je zvolit správný čas a vhodné prostředí
Sběr léčivých bylinek byl oblíbenou činností našich babiček. Měly pak vždy po ruce to, co bylo na konkrétní neduh potřeba. Zároveň byly vybavené vhodnou literaturou, která jim pomohla v dobré orientaci. I my dnes můžeme čerpat z moudrosti babiček a využít to, co nám příroda zadarmo nabízí. Určitě se to vyplatí a nejen finančně.
Sběr léčivých bylinek můžeme provádět na vlastní zahradě (např. sedmikrásky, kopřivy, kontryhel, jitrocel) - zvlášť venkovské zahrady, které mají zatravněné plochy, nabízí mnoho pokladů, které snadno využijeme. Jaro je tím nejlepším obdobím pro sběr, vyrazit je nejlepší ještě před prvním sekáním trávníku. Sbírat můžeme také při procházkách do blízkého okolí bydliště.
Kromě planě rostoucích bylinek sbíráme i bylinky z vlastní bylinkové zahrádky. Některé jsou vhodné do čajů, jiné na dochucení pokrmů.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak sbírat léčivé bylinky
Sběr bylinek, pokud se jedná jen o množství na čaje pro ty nejbližší, je příjemnou zábavou.
- Sběr provádíme v čistém prostředí, dál od aut a městského ruchu. Vhodná nejsou místa, kam se chodí pravidelně venčit psi.
- Sbíráme jen to, co spolehlivě poznáme. Pokud si nejsme u některé byliny jisti, mohou nám poradit např. v zahrádkářské poradně v blízkém okolí.
- U každé byliny potřebujeme vědět, v jakém období má nejvíce účinných látek a kdy se má sbírat, které části se sbírají, jak se suší, skladují a používají.
- Často se sbírá kvetoucí nať (mateřídouška) nebo jen samotné květy (heřmánek), listy (máta), plody (šípky), kořeny (pampeliška), semena (kopr), kůra (bříza), případně i pupeny nebo cibule.
- Bylinky sbíráme za slunečného a suchého počasí, vždy podle doporučení pro konkrétní bylinku. Sběr obvykle provádíme během dopoledních hodin.
- Kvetoucí bylinky sbíráme, když jsou květy jen částečně rozvinuté - nesmí být příliš rozvinuté a už vůbec nemají odkvétat.
- Sbírané části nesmí být napadené hmyzem nebo nějakou chorobou. Sbíráme pouze kvalitní a zdravé bylinky.
- Šípky (plody šípkové růže) sbíráme dokud nejsou úplně dozrálé, nesmí být ani přešlé mrazem a změklé.
- Na sběr si vezmeme ostré nůžky nebo nožík, případně sbíráme jen rukou. Příliš velké části rostlin můžeme rozdělit na menší pro lepší manipulaci.
- Bylinky dáváme do misek nebo košíků, případně do látkových tašek. Důležité je, aby se rostlinky nezapařily.
- Po příchodu domů je co nejdříve dáme sušit nebo jinak zpracujeme např. na tinktury, sirupy, masti nebo vonné oleje.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Podle následujícího videa můžete připravit domácí bylinkové sirupy. Jistě přijdou k chuti zvlášť dětem.
Komentáře