Jak sbírat, sušit a skladovat vlašské ořechy? Jen správný postup je zárukou kvality
Vlašské ořechy na podzim padají na zem, podobně jako třeba kaštany, a pod stromem je musíme pravidelně sbírat. Čerstvé ořechy v sobě mají vlhkost, kterou je potřeba dobře vysušit, jinak by na sebe dlouho nenechala čekat plíseň.
Kvalitní pěkné ořechy, které jsou dobře vysušené, skladujeme v suchu a pokud možno v chladu, takto se stanou trvanlivou "konzervou" a bez problémů vydrží až do další sezóny. Pokud s péčí o vlašské ořechy zatím nemáte zkušenosti, rádi vám poradíme.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak sbírat vlašské ořechy
Ořechy, které padají na zem, jsou už částečně vysušené, zvlášť když je slunečné počasí. Pokud je však deštivo, bude se sušením o něco více práce.
- Ořechy sbírejte každý den, nebo alespoň každý druhý den. Pokud ořechy leží pod stromem delší dobu, nasávají vlhkost a obvykle začínají plesnivět.
- Sběr provádějte do košíků (nebo do jiných nádob). Na ruce si přitom dejte pracovní rukavice, protože jinak by vaše ruce byly výrazně zabarvené.
- Někdy jsou ořechy pod stromem ještě v zelených slupkách, které je potřeba oloupat. Možná také ořechy ze stromu srážíte - i v tom případě jich nejspíš část zůstane v zelených slupkách, které se z nich musí odstranit.
Jak sušit vlašské ořechy
Největším nepřítelem zdárného usušení je vlhkost a s ní související plísně. Co se týče způsobu sušení, máme více možností, které je vhodné vzájemně kombinovat.
- Co nejdříve po sběru ořechy rozložte, aby začaly prosychat. Můžete je dát do bedýnek nebo nízkých papírových krabic.
- Ořechy by měly být pouze v jedné vrstvě. Krabice musí zůstat otevřené, zavřený prostor by bránil správnému prosychání.
- Ořechy během sušení občas protřepejte nebo "prohrábněte" rukou.
- Pokud je venku slunečno, využijte počasí a sušte je na slunci. Vyneste je dopoledne po oteplení a na noc je znovu ukliďte.
- Při chladném a vlhkém počasí ořechy sušte doma u kamen nebo u radiátoru, jinak by začaly vlhnout.
- Velkým pomocníkem je elektrická sušička, ale i když v ní ořechy prosušíte, nechte je pak na teplém místě ještě několik dnů dosoušet.
- Zdárné prosušení ořechů trvá delší dobu - nejlepší je nespěchat a dát tomu čas dva až tři týdny.
Jak skladovat vlašské ořechy
Nevhodná péče o vysušené ořechy snadno všechno předchozí úsilí znehodnotí, proto dbáme o správné uskladnění.
- Dobře vysušené ořechy poznáte na omak i po rozlousknutí. Uložte je na chladné, suché a vzdušné místo. Nevhodné jsou igelitové sáčky a tašky - ořechy potřebují "dýchat" a plíseň je pro ně trvalým rizikem.
- K uskladnění celých ořechů se hodí především klasické bedýnky (mohou být dřevěné či plastové) nebo rašlové pytle (např. od cibule), ve kterých je zavěsíte. Zpočátku je můžete občas protřepat.
- Ořechy je možné skladovat buď ve skořápkách (takové jsou velmi trvanlivé) nebo vyloupané. Menší množství vyloupaných ořechů uložte do sklenic se šroubovacím uzávěrem a brzy je spotřebujte. Můžete je také jednoduše zmrazit nebo zavařit podle následujícího videa. Budou se vám určitě hodit na celou řadu ořechových dobrot.
Komentáře